چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

 در قوانینی که بر نظام حقوقی ایران حاکم است، پرداخت برای انواع مالیات مشخص شده است که به طور کلی مالیات را می توان به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی نمود. مالیات های غیر مستقیم به مالیات هایی گفته می شود که به هنگام مصرف کالاها و خدمات پرداخت می شود اما در مالیات های مستقیم، از مشمولان قانون اخذ می شود که باید با تنظیم اظهارنامه های مالیاتی، مالیات خود را پرداخت نمایند. در واقع پرداخت مالیات برای هزینه در امور عمومی در جامعه است و در جهت مسیر رفاه در جامعه به انجام می رسد.

اما بسیاری از مودیان اقتصادی به دنبال راه هایی هستند تا بتوانند مالیات کمتری پرداخت نمایند و مدام از خود می پرسند چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ به همین دلیل است که راهکارهایی برای پرداخت مالیات کمتر وجود دارد.

در این مقاله به بررسی راهکارهای قانونی برای پرداخت مالیات کمتر می پردازیم و به سوالی مبنی بر اینکه چگونه مالیات کمتری بپردازیم، پاسخ خواهیم داد.

چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

 • پرداخت به موقع مالیات

یکی از روش های مهم در رابطه با اینکه چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم این است که پرداخت مالیات باید به موقع انجام گیرد. وقتی مالیات به موقع پرداخت شود، شرکت مورد نظر می تواند از تخفیف مالیاتی استفاده کند. پرداخت به موقع یکی از روش های درست و کاربردی می باشد. به عنوان مثال فرض کنید حداقل به مدت سه سال پشت سر هم طبق موعد اعلام شده، اظهارنامه مالیاتی رو تکمیل و تسلیم کنید و همینطور مالیات مورد نظر رو هم پرداخت نمایید. در این صورت 5 درصد کل مالیات سه سال برای شما تخفیف محسوب شده و به نوعی پاداش دریافت خواهید کرد.

 • بررسی دقیق اسناد و مدارک هزینه ها

مالیاتی که برای مودیان در نظر گرفته میشه هر ساله بر اساس درآمد و میزان سود است . یکی از موارد خیلی مهم این است که مودیان عزیز باید مدارک و اسناد مربوط به هزینه را با دقت بررسی کنند و تنظیمات لازم را انجام بدهند.  بنابراین این مبلغ از مالیات کسر شده و ثبت دقیق هزینه باعث می شود خطا کمتر شده و سپس روش های خوبی برای کاهش مالیات در نظر گرفته شود.

 • پیگیری قوانین جدید مربوط به معافیت مالیاتی

یکی از موارد مهم برای پرداخت مالیات کمتر، داشتن اطلاعات قوی و بالاست. به هر حال نرخ مالیات بر درآمد هر سال با سال قبل فرق می کند.

گاهی دیده می شود نرخ مالیات برای بعضی از مشاغل بالاتر از حد نصاب می باشد به همین دلیل برخی از مشاغل از لیست پرداخت مالیات حذف می شوند بنابراین دانستن قوانین و تبصره ها کمک میکند تا بتوانید میزان مالیات را کاهش دهید.

حتی گاهی شرایط پرداخت اقساطی در نظر گرفته شده و یا بعضی از مشاغل می توانند بخشی از مالیات را پرداخت نکنند.

 • آیا استهلاک دارایی های مستهلک شونده سبب کاهش مالیات میشه؟

برخی دارایی های مربوط به ماشین آلات و ابزار در طی زمان دچار استهلاک می شوند. در واقع ارزش دستگاه کاهش پیدا کرده و قیمتش هم کمتر خواهد شد. بنابراین اگه بتوانید اطلاعات دقیقی از محاسبه ارزش ابزارها داشته باشید، شرایط استفاده از تخفیفات مالیاتی بهتر خواهد شد و در کاهش مالیاتی صورت می گیرد.

 • مبلغ درآمد سال گذشته را برای اظهارنامه سال جدید اعلام کنید

بعضی از شرکت ها رقم درآمد سال جدید را کمتر از سال قبل اعلام میکنند و این رویکرد به صورت عمدی پرداخت می شود. تنها زمانی می توان مطمعن شد این عملکرد درست است که مطمئن باشین درآمد امسال نسبت به سال قبل کمتر بوده و اسناد و مدارک لازم هم برای اثبات آن در نظر گرفته باشید در غیر این صورت بازرسان مالیاتی، دفاتر و اسناد و مدارک مالی شرکت رو به طور کاملاً دقیق  همراه با جزییات بررسی کرده و به رقمی بالاتر از سال قبل می سند و در نهایت به ضرر مودیان تموم خواهد شد. بنابراین اگه تصور می کنید درآمد سال قبل مورد قبول و به صرفه است همون رقم رو برای سال جدید اعلام کنید، این کار باعث میشه تا شرایط شرکت مناسب به نظر برسد و در نهایت به نفع شما به اتمام می رسد و سطح مالیات کاهش پیدا می کند. در واقع این روش یکی از روش هایی است که می توان مالیات کمتر پرداخت کرد.

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

 • بررسی فاکتورهای هزینه حتی به میزان ناچیز

برای کاهش مالیات باید کوچکترین فاکتورهای هزینه رو محاسبه کرد. مهمترین عامل در تعیین مقدار مالیات مربوط به هزینه ها می شود و میتواند پاسخ کلیدی برای سوال چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ باشد.

بنابراین همه اسناد و فاکتورها باید نگهداری و ثبت شود. برای مثال فاکتورهای مربوط به هزینه صبحانه و ناهار برای ماموریت بیرون از سازمان یا فاکتور پرداخت هزینه های مربوط به پارکینگ و … باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. گاهی مجموع این هزینه ها زیاد می شود و اگر به درستی نگهداری نشود، کاهش مالیات با مشکل مواجه خواهد شد.

 • کاهش مالیاتی با کمک به مراکز خیریه

برخی موسسات عام المنفعه وجود دارند که کمک میکنند تا شرایط کاهش مالیات به بهترین نحو انجام شود. کمک کردن به مراکز خیریه و موسسات مربوطه باعث می شود تا دولت تخفیف مالیاتی برای شرکت شما در نظر بگیرد بنابراین فاکتورها و اسناد مربوطه برای کمک به موسسات خیریه باید نگهداری شود.

 • روش های جدید برای کاهش مالیات

در صورتی که درآمد شرکت تان زیاد است باید به سراغ یک سری روش های جدید رفته تا مالیات زیادی در نظر گرفته نشود. مثلاً یکی از روش هایی موجود، معرفی کردن اعضای خانواده به عنوان کارکنان شرکت است که حقوق دریافت می کنند. در واقع شما درآمد و دارایی هاتون رو با اعضای خانواده به اشتراک می گذارید. این روش تا حدود زیادی اثر بخش است.

روش دیگه ای که برای کاهش مالیات در نظر گرفته می شود، تبدیل کردن خانه به محل کار است. یعنی می توان منزل را به عنوان محل کار معرفی کرد. این روش باعث می شود بخشی از هزینه ها ادغام شود. مثلاً هزینه های مربوط به برق و آب و گاز و یا هزینه های اجاره دفتر

این روش به نوعی مشهور به کسب و کار خونگی می باشد و قطعاً می توان از طرح تخفیف کسب و کار خونگی استفاده کرد.

در صورتی که شرکت شما مشمول عوارض و جریمه شده بهتر است در این زمینه کوتاهی صورت نگیرد. در واقع پرداخت به موقع عوارض، باعث می شود تا سایر بدهی های شما مشمول تخفیف شده و این موضوع حتما به کاهش مالیات کمک زیادی خواهد کرد.

برای اینکه مالیات کمتر پرداخت نمایید باید یک حسابدار کاربلد داشته باشید، حسابدار می تواند روش های مختلفی برای پرداخت عوارض کمتر در نظر گیرد. در واقع حسابدار مورد نظر باید در زمینه مالیاتی اطلاعات کافی داشته باشه و بتواند قوانین جدید و طرح های تخفیفی را مورد بررسی قرار دهد.

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

 • عدم استفاده از روش های غیر قانونی

برای پرداخت مالیات کمتر، کسب و کار شما باید پروسه قانونی را طی نماید. اگر هدف اصلی شما این است که پرداخت مالیات با تخفیف همراه شود نباید از روش های غیر قانونی برای رونق کسب و کار خود استفاده نمایید.

برای شروع هر کاری نیاز به یک سری مجوز می باشد که سهل انگاری در این زمینه صورت نگیرد. بنابراین نیاز است تا حتماً مجوزهای لازم  مورد بررسی قرار گیرد.

 • شناخت کسب و کارهایی که مالیات کمتری دارند

در صورتی که هنوز شروع به کسب و کار نکردید بهتر است صنف هایی که از نظر مالیاتی دارای شرایط بهتری هستند را شناسایی نمایید مثلاً سازمان هایی که مسئول نگهداری معلولین ذهنی و یا اشخاصی که دچار مشکلات ذهنی هستن از نظر تخفیف مالیات از شرایط بهتری برخوردار هستند. بیمه عمر هم یکی دیگر از صنف هایی است که در این زمینه از نظر مالیات وضعیت بهتری دارد. همچنین کاهش مالیات برای سازمان هایی که در حوزه عشایران و روستاییان فعالیت می کنن هم در نظر گرفته می شود. در صورتی که سازمان مورد نظر علاوه بر ساخت مکان از کودکان هم نگهداری نماید، ممکن است پرداخت مالیات برای  آن ها به صفر برسد. به طور کلی سازمان هایی که در زمینه حمایت از کودکان فعالیت می کنند و یا به نوعی مبلغ دینی محسوب می شوند سبب تخفیف بسیار خوبی در پرداخت مالیات خواهند شد.

 • درخواست مشاوره

یکی از روش های کاهش مالیات، مشاوره گرفتن از افرادی است که در این زمینه تخصص بالایی دارند. در واقع روش هایی پیشنهاد می شود که کمک میکند تا افراد بتوانند به راحتی وضعیت مالیاتی را مورد بررسی قرار دهند. دقت نمایید که مشاوره های مالیاتی می توانند برای کسب و کارهای پرسود هم مناسب باشند.

در واقع سیستم های مشاوره ای بر اساس نوع کسب و کار شما یک سری پیشنهادات را در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید بهترین جواب برای سوال ” چگونه مالیات کمتری پرداخت کنم ؟ را پیدا کنید.

گاهی برخی از شرکت ها برای اینکه متحمل هزینه نشوند، به سراغ مشاوره های مالیاتی نرفته و در نهایت مقدار مالیاتی که پرداخت می کنند به مراتب بیشتر از هزینه یک مشاوره است و این موضوع مشخص می کند که باید برای هر کاری از افراد خبره در همان صنف کمک گرفت. بنابراین بهتر است به شرکت هایی مراجعه کرد که خدمات مشاوره مالی و مالیاتی را ارائه می دهند.

مالیات یکی از موارد پر اهمیت در دولت محسوب می شود و برای برخی از کسب و کارها هم نرخ بالایی در نظر گرفته خواهد شد. در حقیقت هر کسب و کاری برای برآورد هزینه های مختلف شرایط مالیاتی را در نظر می گیرد.

در راستای مطبوعات و انتشارات و فعالیت های فرهنگی میزان مالیات بسیار کم و تا صفر در نظر گرفته شده است و در واقع هدف دولت این است که سطح علمی و فرهنگی کشور گسترده شود. معافیت های مالیاتی به نوبه خود می توانند شرایط خاصی داشته باشند. مثلاً نهادهای مربوط به خیریه در این زمینه بسیار موفق عمل کردند. به طور کلی تخفیف مالیاتی تا یه حدی امکان پذیره و نباید انتظار داشته باشید که سطح تخفیف خیلی زیاد باشد زیرا دولت از مالیات ها برای رشد درآمدزایی استفاده میکند.

کلام آخر

با وجود اینکه پرداخت مالیات برای حقوق بگیران و صاحبان کسب و کار امری ضروری است، ولی با استفاده از راهکار های ارائه شده با کمک شرکت حساب بین و سپس نکات مهم در این مقاله، به شما کمک خواهیم کرد تا مالیات کمتر پرداخت نمایید و از تخفیف های مالیاتی بهره مند شوید. به طور کلی ما در این مقاله به طور کامل به روش های پرداخت کم مالیات اشاره داشته ایم که روش های گفته شده می تواند راهگشای شما در مسیر کسب و کار شما شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: