چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم؟

چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم؟

مقالچگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم؟ بهترین گام برای شروع حسابداری چیست؟ حسابداری شرکتی در شرکت ها و کسب و کارهای بزرگ، یکی از رکن های اصلی برای انجام امور مالی محسوب می شود؛ اما در برخی از شرکت ها ممکن است با وجود راه اندازی و افتتاح سایر بخش ها، هنوز واحد حسابداری شروع به کار نکرده باشد. در نتیجه فرآیندهای مالی و حسابداری نیز هنوز شروع نشده باشند. در واقع با تاسیس واحد مالی یک شرکت، مدت زمان مشخصی طول می کشد تا واحد حسابداری نیز بتواند فعالیت های خود را آغاز کند.

ممکن است در برخی مواقع نیز به دلیل تعطیلی شرکت، واحد مالی روند کار خود را متوقف کند و در این صورت نیاز است بعد از راه اندازی دوباره، این واحد نیز روند حسابداری خود را آغاز کند. ممکن است حسابدار جدید به شرکت ملحق شود و باید بداند که چگونه باید حسابداری شرکت را شروع کند. در این مواقع مدیر مالی نیز باید در این راستا، اطلاعات جامعی در اختیار حسابدار قرار دهد.

چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم؟ ذکر نکات مهم

شما به عنوان حسابدار، ممکن است در شرکت های تازه تاسیس استخدام شوید که هنوز روند حسابداری خود را آغاز نکرده باشند. در این صورت این سوال به ذهن شما خطور می کند که چگونه حسابداری یک  شرکت را آغاز کنیم؟ اگر در این مورد اطلاعاتی نداشته باشید، احتمالا نمی توانید به درستی فرآیند حسابداری و امور مالی شرکت را شروع کنید.

چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم؟ ذکر نکات مهم

شروع حسابداری یک شرکت اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به درستی اجرا شود؛ زیرا حسابداری یک شغل حساس است و نقش زیادی در سود و زیان شرکت دارد. پس باید روند شروع آن، با حساسیت بیشتری همراه باشد.  مقاله «معایب شغل حسابداری چیست؟» نیز به معایب این حرفه پرداخته است که می تواند برای شروع حسابداری، خواندنی باشد. در ادامه نکات مهم در این راستا را شرح خواهیم داد.

نکات مهم در هنگام شروع حسابداری شرکتی

ذکر نکات مهم در رابطه با آغاز فرآیند حسابداری شرکتی می تواند به پیشرفت و ارتقاء کسب و کار در مدت زمان کوتاه، بسیار کمک کند. به همین دلیل در این بخش، نکات مهم در مورد چگونگی روند شروع حسابداری شرکت را خواهیم گفت:

1- اطلاع از نحوه ایجاد درآمد شرکت

مهم ترین نکته در رابطه با اینکه چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم، اطلاع از نحوه ایجاد درآمد شرکت و شناسایی محل هایی است که برای کسب درآمد مورد نیاز است. در این رابطه راه های زیادی برای شناسایی راه کسب درآمد برای شرکت وجود دارد که با توجه به نوع شرکت و فعالیت آن، متفاوت است. شخص حسابدار باید از خود بپرسد که بهترین راه برای کسب درآمد شرکت چه می باشد و چگونه باید این راه آغاز شود؟

در صورتی که شرکت از قبل فعالیت داشته است، فاکتورهای فروش می توانند یکی از راه های تشخیص محل درآمد شرکت باشند. فاکتورهای دیگر مانند واریزی، برداشت ها و هزینه های دیگر نیز می توانند در این خصوص، کمک کنند و این اطلاعات باید از طریق کارفرما اخذ شوند.

2- در دست داشتن مدارک و اطلاعات برای شروع حسابداری

در شروع حسابداری یک شرکت توسط حسابدار، وی باید اطلاعات و مدارکی در دست داشته باشد، تا بتواند نسبت به شروع کار حسابداری شرکت، اقدام کند. این مدارک را می توان از طریق کارفرما به دست آورد و حسابداری شرکت و بررسی اطلاعات مالی و حساب ها، را شروع کرد. در این صورت است که می توان به سوال « چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم»، پاسخ داد.

3- تفکیک و مرتب سازی اسناد و مدارک برای چگونه شروع حسابداری شرکت

باید به این نکته توجه کنید که مدارک و اسناد شرکت باید به صورت تفکیک شده و مرتب، دسته بندی شوند. درواقع بعد از اینکه این مدارک توسط حسابدار دریافت می شوند، باید این پروسه انجام شود. مرتب سازی (SORT) یکی از گام های اساسی برای شروع حسابداری یک شرکت است. در این صورت باید اسناد مثلا از یک تاریخ مشخص تا تاریخ دیگر، دسته بندی و مرتب شوند.

4- دسترسی به پرینت های بانکی شرکت

به منظور پاسخ به سوال «چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم»، باید پرینت بانکی شرکت را تهیه کنیم. طبیعتا با این کار می توانیم ورود و خروج مالی را بررسی کنیم و این یکی از گام های اصلی در جهت شروع حسابداری شرکت است. در این صورت باید تعیین شود که هزینه های فاکتور، از چه محلی تامین شده اند. در صورتی که هزینه ها به صورت دقیق با پرینت بانکی مشخص شوند، طبیعتا بعدا مشکلی ایجاد نمی شود.

حسابدار باید کوچکترین مبالغ را نیز بررسی کند تا مشکلی در آینده در حساب های شرکت از نظر کسری، ایجاد نشود. ورود و خروج پول در شرکت باید در همان ابتدا زیر نظر حسابدار باشد تا، بتواند آن را بررسی کند. بر طبق اسناد می توان تعیین کرد که میزان بدهکاری و بستانکاری چقدر است.

5- دریافت اطلاعات مالی شرکت از کارفرما به صورت شفاهی!

شخص حسابدار باید اطلاعات دقیق مالی شرکت را از کارفرما طلب کند. به هیچ عنوان نباید بترسد که از کارفرما زیاد سوال کند؛ زیرا این کار موجب می شود که اطلاعات دقیق تری در مورد کسب و کار داشته باشد و بتواند در این راستا نسبت به شروع حسابداری شرکتی، اقدام کند. طبیعتا در صورت قبول حسابداری شرکت، اطلاعات مختلفی به صورت مکتوب در اختیار حسابدار قرار خواهد گرفت؛ اما باید برخی موارد نیز به صورت شفاهی از وی پرسیده شود تا اطلاعات مورد نیاز حسابدار، تکمیل باشد و به اصطلاح چیزی از قلم نیفتاده باشد.

6- مسئولیت پذیری در شروع حسابداری شرکت

مسئولیت پذیری در کنار امانت داری می توانند نقش بسیار مهمی در موفقیت در شغل حسابداری داشته باشند. بهتر است در صورتی که قصد دارید حسابداری شرکت را شروع کنید، در این راستا فهرستی از مسئولیت ها را تهیه کنید. در این صورت می توانید تسلط بیشتری روی امور داشته باشید تا با دقت بیشتری نسبت به انجام آنها، اقدام کنید. بنابراین برای اینکه بدانیم چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم، بهتر است در مورد این نکات، اطلاعاتی داشته باشیم.

7- پذیرش مسئولیت حسابداری شرکت از زمان محول شدن آن

به عنوان حسابدار شرکت، از زمانی که مسئولیت حسابداری شرکت به شما محول می شود، باید نسبت به این شغل مسئول باشید. در صورتی که می خواهید اطلاعات کاملی را در مورد سابقه شرکت در زمینه حسابداری داشته باشید، می توانید از تراز آزمایشی حسابداری قبل از خود، پرینت تهیه کنید. این پرینت باید توسط حسابدار و کارفرما امضا شود و تایید شود که تراز مالی پرینت گرفته شده، مربوط به حسابدار قبلی است و حسابدار جدید در برابر این روند، مسئولیتی ندارد. در این حالت اگر مشکلی در حساب های قبلی، در زمان شروع فرآیند حسابداری شرکت در دوره جدید ایجاد شود، مسئولیتی در این مورد متوجه حسابدار جدید نمی شود.

مهم ترین کارهای حسابدار شرکت در شروع کار

هر شرکت نیاز به حسابدار دارد و این شخص دارای وظایف مشخصی است. حسابدار باید بتواند در طی مدت مشخصی مانند یک فصل، امور مالی شرکت را انجام دهد. اولین کاری که حسابدار باید بتواند به صورت دقیق انجام دهد، بررسی اطلاعات مالی شرکت است. با بودجه بندی اطلاعات مالی، حسابدار می تواند بودجه مورد نیاز فعالیت های آتی شرکت را پیش بینی کند. لیست حقوق و دستمزد، لیست مالیات بر درآمد و … نیز از دیگر کار هایی هستند که باید برای حسابدار در اولویت باشند.

با توجه به اینکه شرکت ممکن است دارای نیروی انسانی محدودی باشد، حسابدار باید بتواند نسبت به عارضه یابی اقدام کند. این اصطلاح به این معنی است که وی باید بتواند ایرادات امور مالی و عملیاتی شرکت را، شناسایی کند. به منظور پاسخ به سوال اینکه چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم، باید با مهم ترین کارهای حسابدار شرکت آشنا باشیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

  • تهیه و پلمپ دفاتر قانونی توسط حسابدار
  • خرید نرم افزار حسابداری مانند نرم افزار سپیدار
  • مهم ترین کارهای حسابدار شرکت در شروع کار

کلام آخر

 ما در مقاله «چگونه حسابداری یک شرکت را آغاز کنیم »، به نکاتی که در شروع حسابداری شرکتی مورد نیاز هستند، اشاره کردیم. در صورتی که این نکات به درستی اجرا شوند، می توان انتظار داشت که فرآیند حسابداری در شروع آغاز فعالیت شرکت، به بهترین شکل اجرا شود. تهیه نرم افزار حسابداری متناسب با نیاز شرکت و یادگیری و آموزش حسابداری، می تواند در این راستا، بسیار کمک کننده باشد.

به این مقاله امتیاز دهید post
دیدگاه‌ها ۰