نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت

نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت

 شد حتما تا به حال از کاربردهای هوش مصنوعی در رشته های مختلف مواردی را شنیده اید. سادگی در انجام امور مختلف و بالا بردن سرعت عمل در انجام کارها از مزیت های استفاده از هوش مصنوعی می باشد. در حسابداری نیز امکان استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد و می تواند موجب شود که خطاهای محاسباتی به کمترین حد خود برسند! نقش هوش مصنوعی در حسابداری به گونه ای است که می توان امور مالی و محاسباتی را با دقت بیشتری انجام داد.

هوش مصنوعی چیست؟

قبل از این که در خصوص نقش هوش مصنوعی در حسابداری صحبت کنیم باید تعریف مشخصی از این اصطلاح ارائه دهیم. هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) به هوشی گفته می شود که توسط رایانه شبیه سازی می شود و می تواند برخی امور را با دقت و کیفیت بهتری نسبت به انسان انجام دهد!  در مواردی مانند حل مسئله، شناخت و ارائه استدلال هوش مصنوعی می تواند بسیار مفید واقع شود. هوش مصنوعی به نوعی جایگزینی برای هوش انسانی است که توانایی کمتری در انجام امور با سرعت و دقت بالا دارد. بهترین نرم افزار حسابداری شرکتی با استفاده از هوش مصنوعی می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

هوش مصنوعی می تواند نسبت به شناسایی تصمیمات ذهن انسان اقدام کند و آنها را عملی کند. با قدرتی که هوش مصنوعی از خود نشان داده است می تواند حدس زد که در آینده بسیاری از کارها توسط هوش مصنوعی و بدون نیاز به دخالت انسان انجام شوند. حسابداری نیز به عنوان یک رشته شغلی می تواند از این تکنولوژی بهره ببرد. آینده حسابداری با هوش مصنوعی بسیار روشن است و این تکنولوژی می تواند تاثیرات بسیار عمیقی روی این حوزه داشته باشد.

نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت چیست؟

حال که تعریف مشخصی از هوش مصنوعی ارائه کردیم باید در خصوص کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری مطالبی را ذکر کنیم. نقش هوش مصنوعی در حسابداری به گونه ای است که می توان از آن برای انجام امور مالی و محاسبات استفاده کرد. سرعت و دقت در حین انجام امور حسابداری در شرکت های مختلف بسیار اهمیت دارد و هوش مصنوعی می تواند در این خصوص نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

در حسابداری افراد با اعداد و ارقام سر و کار دارند و به همین دلیل باید دقت بالایی در محاسبات داشته باشند. می توان گفت که ابزارهای مختلفی که برای سادگی در انجام امور حسابداری مورد استفاده قرار می گیرند، هوش مصنوعی تلقی می شوند. از چرتکه، ماشین حساب تا ابزارهای پیشرفته کنونی مانند نرم افزارهای حسابداری همگی نمونه هایی از استفاده هوش مصنوعی در حسابداری شرکت ها هستند.

می توان گفت که برخی از ابزارهای محاسباتی مانند نرم افزار حسابداری ابری در واقع یک هوش مصنوعی در حسابداری به شمار می آیند. با استفاده از این نرم افزارها مانند نرم افزار سپیدار می توان نسبت به محاسبه، تجزیه و تحلیل اعداد و ارقام و … به بهترین شکل ممکن پرداخت. کاهش خطاهای آماری از اصلی ترین مزیت های استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری می باشد. شرکت با استفاده از هوش مصنوعی می توانند در مدت زمان کوتاهی شاهد رشد و توسعه چشمگیری باشند. امروزه با گسترش امور محاسباتی شرکت ها ضرورت استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و حسابرسی بیشتر از قبل احساس می شود.

نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت چیست؟

کاربرد هوش مصنوعی در حسابرسی

می توان گفت که همان مواردی که در خصوص نقش هوش مصنوعی در حسابداری ذکر شد، در خصوص کاربرد آن در حسابداری نیز صدق می کنند. با توجه به ایجاد تغییر و تحولات در فناوری ها، حسابداری نیز باید خود را برای استفاده از آنها آماده کند. یکی از کاربرد های هوش مصنوعی در حسابداری، ارائه خدمات مفید می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

با استفاده از هوش مصنوعی حسابداران می توانند امور محاسباتی را در مدت زمان بسیار کوتاه تری انجام دهند. به همین دلیل راندمان و دقت در انجام امور مالی در حسابداری نیز بالاتر خواهد رفت.

 • کاهش نیاز به نیروی انسانی یکی دیگر از کاربرد های هوش مصنوعی در حسابداری است که منجر به کاهش هزینه های شرکت ها می شود.
 • درصد خطا در امور حسابداری با استفاده از هوش مصنوعی تقریبا به صفر می رسد و دقت و سرعت تجزیه و تحلیل داده ها نیز افزایش پیدا می کند.
 • با توجه به اینکه هوش مصنوعی پشتیبان گیری قوی دارد، اطلاعات به راحتی از بین نمی روند و این امکان وجود دارد که بازیابی شوند.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری شرکت

همانطور که تا کنون اشاره شد نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت ها بسیار برجسته می باشد. در نتیجه این تکنولوژی می تواند مزیت های زیادی به همراه داشته باشد که عبارتند از:

 • بالا رفتن میزان دقت و سرعت در انجام امور مالی و حسابداری
 • انجام اموری مانند مدیریت مالی جامع با هوش مصنوعی
 • استفاده کمتر از نیروی انسانی برای شرکت ها و در نتیجه کاهش هزینه ها
 • کمتر شدن خطاها در امور محاسباتی
 • امکان ثبت و ذخیره اطلاعات به صورت دقیق
 • داشتن امنیت بالا در خصوص اطلاعات مالی

آینده حسابداری با هوش مصنوعی

بدیهی است که با توجه به نقش، کاربرد و مزیت های هوش مصنوعی در حسابداری، این تکنولوژی می تواند در آینده تاثیرات چشمگیری روی آن داشته باشد. آینده حسابداری با هوش مصنوعی به گونه ای است که دیگر نیازی به استفاده محض از نیروی انسانی برای انجام امور محاسباتی و مالی وجود ندارد. در نتیجه با کاهش خطاهای محاسباتی، بالا رفتن سرعت و دقت در تجزیه و تحلیل داده و … امور مربوط به حسابداری به بهترین شکل ممکن انجام می شوند.

آینده حسابداری با هوش مصنوعی

1. هوش مصنوعی در حسابداری با سیستم خبره

سیستم خبره (Expert Systems) به نرم افزارهای ساخته شد توسط هوش مصنوعی (AI) گفته می شود. این سیستم ها وظایف مختلفی مانند بانکداری، مدیریت بازاریابی، تعهد خرید، مدیریت تولید و … را انجام می دهند. با توجه به اینکه در این سیستم خطای انسانی بسیار کم است، کیفیت و راندمان کار نیز بالاتر خواهد بود. معمولا از سیستم های خبره در حسابداری برای فعالیت هایی استفاده می شود که دقت و تمرکز بالایی نیاز دارند. سیستم خبره در آینده حسابداری کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت و موجب ایجاد تحویل در انجام محاسبات خواهد شد.

2. سیستم شبکه عصبی مصنوعی برای حل مسائل پیچیده حسابداری

یکی دیگر از مواردی که باید در خصوص آینده حسابداری با هوش مصنوعی به آن اشاره شود، استفاده از سیستم های سیستم شبکه عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks) است! برخی از امور در حسابداری با استفاده از روش های سنتی به راحتی قابل حل نیستند. با استفاده از این سیستم های عصبی هوش مصنوعی این امکان وجود دارد که محاسبات پیچیده عددی انجام شوند. مواردی مانند اعتبار، قیمت سهام، تحلیل اوراق بهاردار  و … از این دست محاسبات هستند. می توان گفت که نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت در آینده غیر قابل انکار خواهد بود.

3. سیستم منطق فازی و هوش مصنوعی در آینده حسابداری

از دیگر سیستم های هوش مصنوعی که در آینده شرکت ها کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت؛ سیستم منطق فازی (Fuzzy Logic) می باشد. جالب است بدانید که این سیستم هوش مصنوعی در اندیشه ارسطو ریشه دارد! در خصوص چالش هایی که از بی دقتی یا ابهام در تصمیم گیری ها ایجاد می شوند، می توان از منطق فازی استفاده کرد. حل مسائل پیچیده در حسابداری از این طریق انجام می شود و می تواند در مواردی مانند مدیریت حسابداری، حسابرسی، مشاروه سرمایه گذاری و … مفید باشد.

نرم افزار هوش مصنوعی حسابداری

نقش هوش مصنوعی در حسابداری به گونه ای است که امروزه نرم افزارهای حسابداری به بازار آمده اند که میتنی بر هوش مصنوعی می باشند. استفاده از نرم افزار هوش مصنوعی حسابداری با توجه اینکه امروزه در عصر دیجیتال زندگی می کنیم امری چندان عجیب و دور از ذهن نیست. ساده سازی فرآیند ها و در نتیجه بهبود کارایی در حسابداری شرکت ها از مزایای استفاده از نرم افزارهای حسابداری مبتنی بر هوش مصنوعی می باشد. این نرم افزارها دارای ویژگی هایی هستند که عبارتند از:

 • امکان ورود اتوماتیک اطلاعات
 • تشخیص خطاها
 • جلوگیری از بروز خطا در حسابداری
 • امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات
 • قابلیت کنترل هزینه و بودجه بندی آن ها
 • امکان نظارت بر انطباق و تراکنش های مالی

کلام آخر

با توجه به نقش هوش مصنوعی در حسابداری شرکت ها، ضرورت استفاده از آن روز به روز بیشتر می شود. همانطور که ذکر شد با استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری نیاز به استفاده از نیروی انسانی نیز دیگر احساس نمی شود. با کاهش نیروی انسانی، هزینه شرکت ها نیز کاهش پیدا می کند. به همین دلیل بسیاری از شرکت های بزرگ به فکر استفاده هر چه بیشتر از هوش مصنوعی در حسابداری هستند. سادگی در انجام امور مالی و محاسباتی تنها با استفاده از نرم افزارهای حسابداری مبتنی بر هوش مصنوعی قابل اجرا می باشد. آینده حسابداری با هوش مصنوعی بسیار روشن است و این امکان وجود دارد که از سیستم های مختلف مانند خبره در امور حسابداری استفاده شود.

4/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰