اوراق بهادار چیست؟ آشنایی با انواع اوراق بهادار

اوراق بهادار چیست؟ آشنایی با انواع اوراق بهادار

اوراق بهادار چیست سوالی است که ما در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد. در این رابطه معمولا مواردی مانند انواع اوراق بهادار، اوراق بهادار چیست به زبان ساده، اوراق بهادار بانکی چیست، اوراق بهادار چیست و انواع آن، انواع اوراق بهادار در بازار سرمایه، انواع اوراق بهادار اسلامی و اوراق قرضه مطرح می شوند.

یکی از اصلی ترین وظایف بازارهای مالی، پشتیبانی از بخش اقتصادی است. همانطور که می دانید موسسه ها و شرکت ها به منظور فعالیت بیشتر باید به منابع مالی دسترسی داشته باشند. از این رو در بازارهای مالی، اوراق بهادار منتشر می شوند. این اوراق در بورس کشور کاربرد دارند و در این حیطه به کار می روند.

اوراق بهادار اسنادی هستند که دارای حقوق مالی قابل انتقال هستند! کاربرد اصلی این اوراق همانطور که گفته شد در بورس است و به سه دسته اصلی اوراق صاحبان سهام، اوراق بدهی و ابزار مشتقه دسته بندی می شوند.

به منظور آموزش حسابداری به صورت اصولی باید با مفاهیمی مانند اوراق بهادار نیز آشنا باشیم. در این صورت در انجام امور مالی شرکت با مشکل مواجه نخواهیم شد. این گونه اصطلاحات در بازار کار رواج دارند و باید در خصوص آن ها اطلاعات جامعی توسط حسابداران کسب شود.

اوراق بهادار چیست؟

قبل از این که در خصوص  انواع اوراق بهادار مطالبی را ذکر کنیم باید در خصوص اینکه اوراق بهادار چیست، صحبت کنیم. با توجه به قوانینی که توسط سازمان بورس منتشر می شود باید به تعریف اوراق بهادار پرداخت. اسناد و اوراقی که می توانند نقل و انتقالات مالی را برای مالک عینی تضمین کنند، اوراق بهادار نام دارند. در نتیجه مالکیت این اوراق قابل انتقال می باشد. در بازار سرمایه انواع اوراق بهادار کاربرد دارند که ما در این مقاله با آنها آشنا خواهیم شد.

اوراق بهادار چیست؟

انواع اوراق بهادار بر اساس نوع دارایی

در ادامه بحث اینکه اوراق بهادار چیست و انواع آن کدامند، باید در خصوص انواع بازار اوراق بهادار بر اساس نوع دارایی صحبت کنیم. بازار مالی مانند بورس با توجه به نوع دارایی در معاملات تقسیم بندی می شود که شامل موارد زیر است:

  • بازار مربوط به اوراق سهام: در بازار اوراق سهام شرکت ها به صورت عادی و ممتاز معامله می شوند.
  • بازار مرتبط با ابزارهای مشتقه: در بازار ابزارهای مشتقه مواردی مانند اختیار معامله و قرارداد آتی که ابزارهای مبتنی بر دارای مالی و فیزیکی هستند، معامله می شوند.
  • بازار مربوط به اوراق بدهی و قرضه: در این بازار معامله از طریق ابزارهای با درآمد ثابت است.

انواع اوراق بهادار کدامند؟

در راستای اینکه اوراق بهادار چیست، باید در خصوص انواع اوراق بهادار نیز مطالبی را ذکر کنیم. اسناد و اوراق بهادار در بازار های مالی معامله می شوند که به عنوان یک ابزار مالی کاربرد دارند. انواع مختلفی از اوراق بهادار در بازارهای مالی مورد معامله قرار می گیرند که بر طبق نوع آنها، ارزش مالی هر کدام مشخص می شود. سه گروه اصلی از اوراق بهادار در بازار مالی کاربرد دارند که عبارتند از:

  • اوراق حقوق برای صاحبان سهام: شامل سهام عادی، ممتاز، سرمایه ای و …
  • اوراق بدهی: شامل اوراق قرضه، مشارکت، ابزارهای مالی اسلامی و …
  • اوراق مشتقه: شامل قرادادهای آتی و اختیار معامله

انواع اوراق بهادار کدامند؟

اوراق حقوق صاحبان سهام

ما در این مطلب در خصوص اینکه اوراق بهادار چیست، صحبت کردیم و حال قصد داریم که انواع اوراق بهادار را نیز به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. در این راستا اوراق حقوق صاحبان سهام که سهام عادی، ممتاز و سرمایه ای را در بر می گیرد مالکیت هر سرمایه گذار را در شرکت نشان می دهد. این نوع سهام بر اساس عوامل مختلف قابل دسته بندی است. مثلا از نظر حقوقی بخواهیم آن را مورد بررسی قرار دهیم، به سهام عادی و ممتاز، سرمایه و انتفاعی تقسیم بندی می شود.

اوراق بدهی یا قرضه

یکی از انواع اوراق بهادار در ادامه بحث اینکه اوراق بهادار چیست، اوراق بدهی می باشد. به دو شیوه بنگاه های اقتصادی می توانند وجهی را که نیاز دارند به صورت قرضی تامین کنند که شامل دریافت وام از بانک و ارائه وثیقه و یا دریافت وام از شخص حقیقی و حقوقی در ازای انتشار اوراق بدهی! این نوع اوراق شامل اوراق قرضه، مشارکت و ابزارهای مالی اسلامی یا صکوک می باشد.

اوراق مشتقه

اوراق مشتقه شامل مواردی مانند قرارداد آتی و اختیار معامله می باشد. در خصوص اینکه اوراق بهادار چیست باید به انواع قرارداد آتی مانند آتی سهم و آتی کالا اشاره کرد. در رابطه با اختیار معامله نیز می توان در مورد قرارداد اختیار خرید و اختیار فروش صحبت کنیم. ما تا این بخش در خصوص تعریف اوراق بهادار و انواع اوراق بهادار مطالبی را جهت آشنا با این حیطه ذکر کردیم. بدیهی است که این موضوع پیچیدگی بیشتری دارد و باید در این خصوص مطالب بیشتری مطالعه شود.

کلام آخر

اوراق بهادار به عنوان اسنادی که قابلیت انتقال مالکیت دارند، در بورس به کار برده می شوند. اوراق بهاداری مانند اوراق سهام، بدهی و مشتقه هر کدام دارای انواع مختلفی هستند. در بازارهای مالی با استفاده از اوراق بهادار از بخش اقتصادی حمایت می شود. سهام ها ممکن است به صورت عادی یا ممتاز باشند. در هر صورت یک حسابدار باید با انواع اوراق بهادار و تعریق مشخص آن آشنا باشد.

 این نوع تعاریف در بازار کار کاربرد دارند و در یک آموزش حسابداری حرفه ای باید گنجانده شوند. ما سعی داریم که در حساب بین مطالب مختلفی را در خصوص یادگیری حسابداری، نرم افزارها و … بیان کنیم. در این خصوص انواع اوراق بهادار و تعریف آن یک مبحث بسیار مهم محسوب می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰