سنوات چیست؟ و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

سنوات چیست؟ و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

سنوات چیست و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟ سنوات یکی از مزایایی است که به کارگران در بسیاری از کشورها تعلق می‌گیرد و به عنوان یک اجبار قانونی برای کارفرمایان محسوب می‌شود. هدف اصلی از پرداخت سنوات، جبران مالی برای کارگرانی است که به دلیل قطع همکاری، اخراج یا بازنشستگی از محل کار خود جدا می‌شوند. در این مقاله به معرفی سنوات و نحوه محاسبه آن میپردازیم.

معرفی سنوات

سنوات چیست؟ و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

 

حق سنوات یا مزایای پایان خدمت، به عنوان یکی از حقوق کارگران در بسیاری از کشورها تعریف شده است. این حقوق، به کارگرانی که به دلیل قطع همکاری، اخراج یا بازنشستگی از محل کار خود جدا می‌ شوند، پرداخت می‌ شود. به عبارت دیگر، حق سنوات مبلغی است که به ازای هر سال کارکرد کارگر، در پایان هر سال کاری به او تعلق می‌ گیرد. معمولاً در قوانین کار و مقررات مربوط به پرداخت ایران، حق سنوات برای کارکنان بر اساس تعداد سال های خدمت آنها و با توجه به پایه حقوقی آنها محاسبه می‌ شود.

مبلغ حق سنوات برابر با یک ماه حقوق دریافتی کارگر است و در پایان هر سال کاری برای او محاسبه و پرداخت می‌ شود، همچنین در صورتی که کارمندی پس از چندین سال کارکرد، تصمیم به ترک شغل خود بگیرد، حق سنوات او بر اساس تعداد سال های کارکرد و با توجه به پایه حقوقی او محاسبه و به او پرداخت می‌ شود. لازم به ذکر است که نحوه محاسبه و پرداخت حق سنوات در هر کشور ممکن است متفاوت باشد و باید از قوانین و مقررات مربوط به کشور مورد نظر پیروی کرد.

سنوات چیست؟ و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

سنوات به مدت زمان کارکرد یک فرد در یک شرکت یا سازمان مشخص اشاره دارد. در واقع، سنوات در قانون کار به عنوان یکی از معیارهای محاسبه سابقه کارکرد فرد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. فرمول محاسبه سنوات برای تمام سال‌ ها به شکل یکسانی است و با استفاده از این فرمول، می‌ توان مبلغ سنوات خود را در سال‌ های مختلف محاسبه کرد. به طور کلی میزان سنوات برای هر شخص، بر اساس تعداد سال‌ های کارکرد او و پایه حقوقی که توسط شورای عالی تعیین می‌ شود، محاسبه می‌ شود. برای محاسبه حق سنوات، ابتدا باید پایه سنوات را محاسبه کرد. برای شرکت‌ هایی که در طرح طبقه‌ بندی مشاغل نیستند، پایه سنوات برابر با سنوات روزانه در تعداد روزهای کارکرد ضرب می‌ شود.

فرمول محاسبه سنوات به صورت زیر است:

سنوات = تعداد روزهای کارکرد * ۳۶۵ روز / حقوق پایه

در این فرمول، تعداد روزهای کارکرد به تعداد روزهایی اشاره دارد که شخص در طول سال کاری خود در شرکت کار کرده است. به این ترتیب، با توجه به فرمول محاسبه سنوات، می‌توان مبلغ سنوات خود را برای هر سال محاسبه کرد.

کاربرد پایه سنوات

پایه سنوات در سیستم حقوقی ایران به عنوان یکی از شاخص‌ های مهم تعیین میزان حقوق کارکنان به کار می‌ رود. هر سال، شورای عالی کار تصمیم می‌ گیرد که پایه سنوات برای آن سال چه مقدار باشد. میزان حقوق کارکنان، براساس پایه سنوات و سایر شاخص‌ هایی که در طبقه‌ بندی مشاغل مورد استفاده قرار می‌ گیرند، محاسبه می‌ شود.

جدول پایه سنوات شامل میزان پایه سنوات برای هر سال است و به عنوان یک راهنمای مهم برای محاسبه حقوق کارکنان به کار می‌ رود. با توجه به پایه سنوات، حقوق و مزایایی که به کارکنان پرداخت می‌ شود، محاسبه می‌ شود. بنابراین، جدول پایه سنوات می‌ تواند به عنوان یک ابزار مهم در محاسبه حقوق کارکنان و نیز برای برقراری عدالت در پرداخت حقوق و مزایا به کار رود. لازم به ذکر است که پایه سنوات و میزان حقوق کارکنان در برخی صنایع و شغل‌ های خاص ممکن است بر اساس قوانین و مقررات خاصی تعیین شود.

مشخصات کسانی که می‌ توانند از پایه سنوات بهره‌مند شوند چیست؟

پایه سنوات به کارکنانی تعلق می‌ گیرد که در شرکت‌ هایی فعالیت دارند که در طرح طبقه‌ بندی مشاغل هستند. طبق قانون کار ایران، پایه سنوات برای هر سال توسط شورای عالی کار تعیین می‌ شود و بر اساس آن، میزان حق سنوات کارکنان محاسبه می‌ شود. پایه سنوات بر اساس سه معیار اصلی تعیین می‌  شود: کارکرد، سابقه شغلی و رشته تحصیلی. به عنوان مثال، برای یک شخصی که دارای مدرک کارشناسی در رشته‌ ی مهندسی مکانیک است و دارای ۱۰ سال سابقه کار در صنعت خودرو دارد، پایه سنوات بیشتری نسبت به یک شخصی با مدرک کارشناسی در رشته‌ ی مدیریت و سابقه ی کار ۵ ساله در بخش مالی شرکت خواهد بود.

معمولاً پایه سنوات برای سال جاری، توسط شورای عالی کار تعیین می‌ شود و برای سال‌ های قبل با توجه به شاخص قیمت مصرف، محاسبه و تعدیل می‌ شود.

 سنوات به چه کسانی تعلق نمی گیرد؟

سنوات چیست؟ و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

حق سنوات به طور کلی به تمامی کارکنان و مشمولان سازمان‌ها و شرکت‌ها تعلق می‌گیرد، با این حال، برخی از کارکنان و مشمولان ممکن است به دلایل خاصی حق سنوات را دریافت نکنند. به عنوان مثال:

1- کارکنانی که شاغل در سازمان‌ ها و شرکت‌ های خصوصی هستند و قرارداد کاری برای آنها تعیین نشده باشد.

2- کارکنانی که در سازمان‌ ها و شرکت‌ های دولتی شاغل هستند اما موقعیت شغلی آنها برای دریافت حق سنوات مشمول نباشد، به عنوان مثال طبق قوانین و مقررات مربوط به پرسنل قراردادی.

3- کارکنانی که برای مدت کوتاهی در سازمان ها و شرکت‌ ها به عنوان پیمانکار وارد می‌ شوند و قرارداد کاری آنها حق سنوات را تضمین نمی‌ کند.

بنابراین، دریافت حق سنوات به شرایط و موقعیت شغلی کارکنان و مشمولان بستگی دارد و ممکن است در برخی موارد برای آنها مشکل پیش آید.

نحوه محاسبه پایه سنوات و حق سنوات

برای محاسبه پایه سنوات و حق سنوات، ابتدا باید میزان سنوات روزانه را برای شخص مورد نظر محاسبه کرد. برای شرکت‌هایی که در طرح طبقه‌بندی مشاغل نیستند، پایه سنوات برابر با سنوات روزانه در تعداد روزهای کارکرد ضرب می‌شود. به عبارت دیگر، میزان سنوات برای یک روز از طرف شورای عالی تعیین شده و شخص بر اساس تعداد روزهای کاری خود، این مبلغ را در تعداد روزهای مورد نظر ضرب می‌کند.

مثلاً، اگر میزان سنوات روزانه برای یک شخص ۱۰۰۰ تومان باشد و او در ۲۰۰ روز کار کرده باشد، پایه سنوات او برای آن سال برابر با ۲۰۰۰۰۰ تومان خواهد بود. سپس برای محاسبه حق سنوات، باید پایه سنوات را در نظر گرفت و آن را در میزانی که برای او مشخص شده است، ضرب کرد. در صورتی که شخص کمتر از یک سال در شرکت فعالیت داشته باشد، میزان حق سنوات بر اساس فرمول سنواتی محاسبه می‌شود که در قسمت قبلی توضیح داده شده است.

مبلغ پایه سنوات برای سال 1402

برای محاسبه پایه سنوات برای سال‌هایی که پایه سنوات آن‌ها به صورت روزانه تعیین نشده، می‌توان از جدول مزد استفاده کرد. جدول مزد سالانه توسط سازمان کار ایران اعلام می‌شود و شامل میزان پایه سنوات، پایه حقوق و سقف حقوقی سالانه می‌شود.

برای محاسبه پایه سنوات برای سال‌هایی که پایه سنوات آن‌ها به صورت روزانه تعیین نشده، می‌توانید ابتدا میزان پایه سنوات را از جدول مزد برای سال مورد نظر پیدا کرده و سپس آن را در تعداد روزهای کارکرد خود در طول سال ضرب کنید. در سال 1402 هجری شمسی، مبلغ پایه سنوات روزانه به مقدار 70,000 ریال (7,000 تومان) تعیین شده بود. با توجه به اینکه سال شمسی ۳۶۵ روز دارد، پایه سنوات ماهیانه برای ماه‌های ۳۰ روزه برابر با 210,000 تومان (70,000 × 30) و برای ماه‌های ۳۱ روزه برابر با 217,000 تومان (70,000 × 31) بود. این مبلغ برای سال‌های بعد هم با توجه به شاخص قیمت مصرف، تعدیل و بروزرسانی می‌شود.

لازم به ذکر است که میزان پایه سنوات و جداول مزد، هر سال ممکن است تغییر کنند و باید بر اساس اعلام سازمان کار ایران بروزرسانی شوند.

محاسبه حق سنوات با استفاده نرم افزار حسابداری

سنوات چیست؟ و نحوه محاسبه سنوات چگونه است؟

برای محاسبه حقوق کارکنان با استفاده از نرم افزار سپیدار، می‌ توانید ابتدا محاسبه حقوق ماهیانه پرسنل را از طریق فرم حقوقی در نرم افزار انجام دهید و سپس با توجه به تعداد ماه‌هایی که پرسنل در طول سال کار کرده است، حقوق سنوات را محاسبه نمایید. برای محاسبه حقوق کارکنان با استفاده از نرم افزار حسابداری، می‌ توانید به مراحل زیر رجوع کنید:

  1. ورود به نرم افزار حسابداری سپیدار و انتخاب قسمت مالی.
  2. ایجاد فرم حقوقی برای محاسبه حقوق سالانه با انتخاب گزینه “فرم جدید”.
  3. وارد کردن اطلاعات پرسنلی مورد نظر شامل نام، نام خانوادگی، کد پرسنلی، سمت و حقوق پایه.
  4. وارد کردن موارد مربوط به مزایای پایه شامل بیمه، مرخصی، بیماری و سایر مزایا.
  5. وارد کردن موارد مربوط به کسورات شامل بیمه، مالیات و سایر کسورات.
  6. ثبت فرم حقوقی و تولید گزارش حقوقی با انتخاب گزینه “تولید گزارش”.

با توجه به اینکه نحوه دقیق محاسبه حقوق سالانه با استفاده از نرم افزار حسابداری سپیدار به عوامل مختلفی مانند نوع فعالیت، نوع قرارداد کاری، شرایط بیمه و … بستگی دارد، لذا پیشنهاد می‌ شود با کارشناسان حسابداری و مالی مربوطه مشورت نمایید.

کلام آخر

سنوات به عنوان یکی از شاخص‌ های مهم در سیستم حقوقی ایران محسوب می شود و برای تعیین حقوق و مزایای کارکنان مورد استفاده قرار می گیرد. محاسبه سنوات، بر اساس پایه سنوات سال قبل و با توجه به میزان تورم سال جاری انجام می‌ شود. این شاخص به برقراری عدالت در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان کمک می‌ کند و در تعیین پایه حقوق و مزایای کارکنان بسیار مهم است. با این حال، محاسبه سنوات به علت تغییرات سالانه، همیشه به روز نیست و برای تعیین حقوق و مزایای کارکنان باید به سایر شاخص‌ ها و عوامل مشابه نیز توجه شود.

بسیاری از آموزشگاه‌ ها و شرکت‌ های حسابداری و مشاوره کسب و کار، خدمات محاسبه سنوات را ارائه می‌ دهند. برای پیدا کردن آموزشگاه یا شرکت مناسب برای محاسبه حقوق و سنوات، می‌ توانید به دنبال مراکز آموزشی معتبر و مجهز به نرم‌افزار های حسابداری متنوع مانند حساب بین باشید و با مشاوره کارشناسان این مرکز، نیازهای خود را برای محاسبه حقوق و سنوات مطرح کنید.

به این مقاله امتیاز دهید post
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: