حق اولاد چیست و چطور محاسبه می شود؟

حق اولاد چیست و چطور محاسبه می شود؟

حق اولاد چیست یکی از سوالات پرتکراری است که با توجه به درج آن در فیش حقوقی، ما در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد. در این خصوص مواردی مانند حق اولاد به چه کسانی تعلق می گیرد، حق اولاد دختر تا چند سالگی تعلق میگیرد، قانون حق اولاد دختر تامین اجتماعی، فرمول محاسبه حق اولاد در اکسل، حق اولاد به چند فرزند تعلق می گیرد و جدول حق عائله مندی سال جدید مطرح می شوند.

حق اولاد و حق عائله مندی هر کدام دارای تعریف مشخصی هستند و در بخش حقوق و دستمزد در فیش حقوقی درج می شوند. در مشاغل دولتی و یا خصوصی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی می باشند، کارمندان می توانند از مزایایی مانند حق اولاد بهره مند شوند. باید گفت که اولاد به معنی فرزند است و تنها کسانی می توانند این مزایا را دریافت کنند که فرزند داشته باشند. به منظور پرداخت حق اولاد از فرمول مشخصی استفاده می شود.

افراد شاغل متاهل و صاحب فرزند، طبیعتا هزینه های بیشتری برای گذران زندگی در پیش دارند. به همین دلیل برای افزایش میزان رفاه این افراد، مزایایی مانند حق اولاد در نظر گرفته شده است. این مزایا در فیش حقوقی افراد شاغل درج می شوند و این کار توسط حسابدار هر شرکت انجام می شود. معمولا برای افزایش سرعت در انجام چنین اموری از نرم افزارهای حسابداری مانند نرم افزار سپیدار استفاده می شود.

حق اولاد چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم در ابتدا شرح دهیم که حق اولاد چیست و به چه روشی توسط حسابدار محاسبه می شود. همچنین باید به این موضوع اشاره شود که تفاوت حق اولاد و حق عائله مندی در فیش حقوقی در چیست. حق اولاد یک کمک هزینه به والدین شاغل بخش خصوصی و دولتی است که دارای فرزند زیر 18 سال هستند. حتی اگر شخصی در یک شرکت خصوصی مشغول به کار باشد، با داشتن بیمه تامین اجتماعی از این حق بهره مند می شوند. این مبلغ به صورت ماهیانه در فیش حقوقی درج و پرداخت می شود.

همانطور که گفته شد در صورتی که حق بیمه تامین اجتماعی شما پرداخت شود، باید این حق را با وجود فرزند دریافت کنید. حسابداران هر شرکت باید در انتهای هر ماه میزان حق اولاد را بر اساس قوانین هر سال مشخص و در فیش حقوقی محاسبه و ثبت کنند. در صورت آشنایی با انواع حسابداری روش محاسبه چندان دشوار نیست.

حق اولاد چیست؟

تفاوت حق اولاد با حق عائله مندی چیست؟

در ادامه بحث اینکه حق اولاد چیست باید به حق عائله مندی نیز اشاره شود. هر گاه اسمی از حق اولاد برده می شود این امکان وجود دارد که در خصوص حق عائله مندی نیز مطلبی ذکر شود! اینکه تفاوت حق اولاد با حق عائله مندی چیست یکی از سوالاتی است که ما در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد. بر اساس مواد قانونی 86 و 87 قانون سازمان تامین اجتماعی حق عائله مندی باید به افراد شاغل پرداخت شود؛ اما منظور از این حق در واقع حق اولاد است که بر اساس حداقل دستمزد کارگر محاسبه می شود. در این صورت این مزایا شامل افرادی که صرفا متاهل هستند نمی شود و نامی از همسر ذکر نشده است. با این وجود گاهی برخی از شرکت های خصوصی حق عائله مندی را نیز برای کارکنان خود در نظر می گیرند.

باید گفت که این مورد در خصوص کارمندان دولتی متفاوت می باشد. در بخش های دولتی حقوق بر اساس نظام هماهنگ پرداخت می شود. به همین دلیل مزایایی مانند حق اولاد و حق عائله مندی هر کدام به صورت جداگانه محاسبه می گردند.

کارمندان دولتی علاوه بر دریافت حق اولاد، حق عائله مندی را نیز برای همسر دریافت می کنند. در خصوص این کارمندان حق اولاد تا سه فرزند قابل پرداخت است. در حالی که حق اولاد در بیمه تامین اجتماعی برای تمامی فرزندان زیر 18 سال قابل پرداخت است. این قانون از سال 94 به بعد تصویب شد که به دلیل حمایت از فرزندآوری و افزایش جمعیت، حق اولاد از دو فرزند به تمامی فرزندان افزایش پیدا کند.

روش محاسبه حق اولاد و کم هزینه عائله مندی

ما تا این بخش متوجه شدیم که حق اولاد چیست و چه تفاوتی با حق عائله مندی دارد. حال قصد داریم بگوییم که این حقوق چطور محاسبه می شوند. همانطور که ذکر شد یک فرمول مشخص برای محاسبه این حقوق وجود دارد. در بخش خصوصی عائله مندی و حق اولاد یکی هستند و از هم تفکیک نشده اند. در حالی که در بخش دولتی این دو جداگانه پرداخت می شوند.

روش محاسبه حق اولاد در بخش خصوصی با بیمه تامین اجتماعی به این صورت است که میزان حداقل دستمزد روزانه فرد شاغل در سال مورد نظر باید در 3 ضرب شود و حاصل آن در تعداد فرزندان وی ضرب گردد. بر این اساس می توان فرمول آن را بدین شکل ارائه کرد:

حق اولاد بخش خصوصی = حداقل دستمزد روزانه × 3 × تعداد فرزندان

روش محاسبه حق اولاد در بخش دولتی که از نظام هماهنگ حقوق استفاده می شود، به این صورت است که حداقل حقوق مبنا در ضریب سالانه ضرب می شود و سپس ضرب در 14 درصد شود. فرمول این مزایا به صورت زیر می باشد:

حق اولاد در بخش دولتی = حداقل حقوق مبنا × ضریب سالانه × 14 %

برای محاسبه حق عائله مندی در بخش دولتی نیز باید حداقل حقوق مبنا در ضریب سالانه ضرب شود و سپس ضرب در 70 درصد شود. این فرمول نیز به شرح زیر می باشد:

عائله مندی در بخش دولتی = حداقل حقوق مبنا × ضریب سالانه × 70 %

با توجه به مواردی که ذکر شد به این موضوع پی بردیم که روش محاسبه حق اولاد در بخش خصوصی و دولتی با هم تفاوت دارد. در خصوص سایر مزایا  مانند عیدی کارگر و کارمندان دولت نیز فرمول های متفاوتی وجود دارد.

مبلغ حق اولاد در سال جدید چقدر است؟

در ادامه این بحث که حق اولاد چیست باید گفت که این مزایا در هر سال تغییر می کند. مبنای تغییر آن در بخش خصوصی که دارای بیمه تامین اجتماعی هستند نیز میزان حداقل مزد روزانه کارگر می باشد. بر این اساس باید مانند فرمول ذکرشده در بخش قبلی، حداقل مزد روزانه کارگر را در عدد 3 ضرب کرد. حاصل این ضرب نیز باید در تعداد فرزندان ضرب شود. هر ساله به دلیل افزایش حقوق با توجه به تورم، این میزان نیز متغیر است و نمی توان رقم ثابتی برای محاسبه آن در نظر گرفت.

مبلغ حق اولاد در سال جدید چقدر است؟

عدم پرداخت حق اولاد توسط کارفرما

ممکن است یک فرد با وجود اشتغال در شرکت خصوصی و داشتن بیمه تامین اجتماعی، حق اولاد را به عنوان یکی از مزایا در فیش حقوقی خود مشاهده نکند! باید گفت که حق اولاد و عائله مندی جزو مزایای جانبی در قانون کار دسته بندی شده اند. به همین دلیل پرداخت کارفرما وظیفه دارد که این مبلغ را در هنگام پرداخت حقوق و مزایا در فیش حقوقی فرد شاغل درج کند. در صورتی که کارفرما از این کار ممانعت کند، این امکان وجود دارد که به شورای حل اختلاف اداره کار مراجعه شود و این مشکل حل شود.

کلام آخر

اینکه حق اولاد چیست و به چه صورت محاسبه می شود، در این مطلب شرح داده شد. همانطور که گفته شد کسانی که شاغل در بخش های دولتی و خصوصی هستند مزایایی مانند حق اولاد و حق عائلمه مندی دریافت می کنند. در نتیجه این مزایا در فیش حقوقی ثبت می شود. حق اولاد به معنی حق فرزند داشتن است و کسانی که فرزند زیر 18 سال دارند مستحق دریافت آن هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: