یادگیری ماشین (ماشین لرنینگ) چیست؟

یادگیری ماشین (ماشین لرنینگ) چیست؟

یادگیری ماشین به دلیل رشد روزافزون تکنولوژی و استفاده از هوش مصنوعی امری ضروری به نظر می رسد. در این راستا مواردی مانند یادگیری ماشین چیست و چه کاربردهایی دارد، ماشین لرنینگ با پایتون چیست، ماشین لرنینگ در روانشناسی، یادگیری ماشین به زبان ساده، آموزش ماشین لرنینگ، انواع ماشین لرنینگ و کاربرد ماشین لرنینگ نیز مطرح می شوند.

استفاده از هوش مصنوعی (Artificial Intelligent) موجب ایجاد تحولات جدیدی در زندگی مردم می شود. ترکیبی از علوم مختلف به منظور هوشمند کردن ماشین را می توان به عنوان تعریفی برای هوش مصنوعی بیان کرد. یادگیری ماشین به عنوان یکی از زیر مجموعه های هوش مصنوعی در زندگی روزمره می تواند کاربردهای متعددی داشته باشد.

امروزه در حسابداری نیز برای راحتی در انجام امور مالی از انواع نرم افزار حسابداری مانند نرم افزار سپیدار استفاده می شود. در هر صورت کارها امروزه به صورت اینترنتی، ماشینی و … انجام می شوند تا در وقت و هزینه های اضافی صرفه جویی شود.

در صورتی که تصمیم گرفته اید که در خصوص یادگیری ماشین تحقیق و جستجو کنید، می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ما در این مطلب قصد داریم در خصوص ارائه تعریف مشخص از ماشین لرنینگ، کاربرد، موقعیت های شغلی و … صحبت کنیم.

یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ چیست؟

یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ (Machine Learning) به عنوان علمی شناخته می شود که موجب می شود که ماشین ها بتوانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند! در این خصوص می توانیم یک مثال برای شما بزنیم. به عنوان مثال تصور کنید که قرار است که کف یک زمین کثیف توسط انسان تمیز شود. بدیهی است که کیفیت انجام این کار بستگی به عوامل زیادی دارد. ممکن است انسان مریض باشد و یا چند ساعت بعد از کار کردن خسته شود. حتی این امکان وجود دارد که به اصطلاح از زیر کار در برود!

یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ چیست؟

به همین دلیل تکنولوژی به دنبال یادگیری ماشین رفته است و قصد دارد به عنوان مثال به ماشین یاد دهد که کثیف بودن زمین را بتواند تشخیص دهد. بر این اساس می تواند میزان کثیفی و شرایط زمین را بررسی کند و درنتیجه سطح آن را تمیز کند. با تعریف این روند؛ ماشین مسلما می تواند این کار را بهتر از انسان انجام دهد. ماشین خسته نمی شود و از زیر کار هم در نمی رود! برخی موارد را باید ماشین بتواند در این خصوص تحلیل کند که عبارتند از:

  • تشخیص زمانی که زمین نیاز به تمیز شدن دارد.
  • مدت زمان انجام نظافت زمین

باید گفت این تنها کاری است که با استفاده از یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ انجام می شود. ماشین اجازه دارد که از خودش یاد بگیرد و این موجب می شود که بتواند رفتار خود را بهتر کند. به دلیل اینکه ماشین مانند انسان دارای قوه تفکر و مغز نیست، باید یک راه ایجاد شود که بتوان به آن روش فکر کردن را یاد دارد. در این خصوص بحث مدل های یادگیری ماشین مطرح می شوند. به این صورت که بعد از دریافت داده توسط ماشین، مدل مرتبط توسط وی تحویل داده می شود.

چه تفاوتی بین داده کاوی و یادگیری ماشین وجود دارد؟

در سال 1930 از داده کاوی به منظور جستجوی اطلاعات مفید، مخفی و معتبر از بین اطلاعات بی شمار استفاده شد؛ اما در سال 1950 یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ به کار گرفته شد که شامل استفاده از مدل های استخراج شده از اطلاعات و داده آموزشی روی اطلاعات جدید بود. نقطه اشتراک این دو در یافتن داده های مفید است؛ اما از نظر نوع مسئولیت، مبدا، روش های پیاده سازی، ماهیت کلی و کاربرد و تکنیک تا حدود زیادی با هم متفاوت می باشند.

کاربرد یادگیری ماشین در بخش های مختلف زندگی

شاید این سوال مطرح شود که یادگیری ماشین چیست و چه کاربردهایی دارد؟ اینکه این ماشین در کجای زندگی ما حضور دارد، سوالی است که باید به آن پاسخ دهیم. باید گفت امروزه با وجود استفاده از ماشین لرنینگ می توان گفت که زندگی همه افراد تحت تاثیر یادگیری ماشین است. این تاثیرات را می توان در سرویس های مختلف مشاهده کرد مانند:

  • استفاده از گوشی های هوشمند برای تشخیص خودکار چهره
  • هوش مصنوعی اینستاگرام، تلگرام و … برای شناسایی علایق افراد که به صورت الگوریتم خود را نشان می دهد.
  • استفاده از تاریخچه جستجو در سایت هایی مانند آمازون و دیجی کالا و پیشنهاد محصول

کاربرد یادگیری ماشین در بخش های مختلف زندگی

کلام آخر

باید گفت که یادگیری ماشین یا همان ماشین لرنینگ می تواند تحولات زیادی در زندگی روزمره و تکنولوژی ایجاد کند. از این رو استفاده از این روند می تواند اجتناب ناپذیر باشد. هوش مصنوعی می تواند در بعد های مختلف زندگی حضور خود را به ما نشان دهد و در بسیاری از موارد این مورد می تواند کاربردی و موثر باشد. به همین دلیل یادگیری ماشین می تواند تاثیرات مثبتی با خود به همراه داشته باشد و می توان از آن در زندگی روزمره افراد نیز برای راحتی بیشتر استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: