بخشودگی مالیاتی چیست و چه شرایطی دارد؟

بخشودگی مالیاتی چیست و چه شرایطی دارد؟

بخشودگی مالیاتی چیست یکی از سوالاتی است که ممکن است از طرف کسانی که دارای کسب و کار هستند، پرسیده شود. بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی سال جدید، انواع بخشودگی مالیاتی، جدول بخشودگی جرایم مالیاتی و انواع بخشودگی مالیاتی از مواردی هستند که در این مورد مطرح می شوند.

یکی از چالش های حقوقی جرائم مالیاتی هستند که از طریق دولت برای آن راهکاری به عنوان بخشودگی جرائم مالیاتی ارائه شده است. بدهکاران مالیاتی از این طریق توسط دولت تشویق می شوند که مالیات های جدید را در موعد مقرر پرداخت کنند. در راستای بخشودگی مالیاتی شرایطی وجود دارد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

حسابداران شرکت از طریق نرم افزارهای حسابداری مانند نرم افزار سپیدار، مالیات را محاسبه می کنند. علاوه بر این باید هر سال اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارائه شود. در غیر این صورت فرد مشمول جریمه مالیاتی می شود که ممکن است در آینده دولت تصمیم بگیرد یک بخشنامه بخشودگی مالیاتی را ارائه دهد.

بخشودگی مالیاتی چیست؟

اینکه بخشودگی مالیاتی چیست در این بخش شرح داده می شود. عملیاتی که منجر به حذف یا کاهش بدیهی های مالیاتی شود، بخشودگی مالیاتی نام دارد. این بخشودگی از طرف دولت برای کاهش جرائم مالیاتی یا حدف آن اجرا می شود. در نتیجه فعالیت های اقتصادی بهتر انجام می شوند و این امر موجب ترویج سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی می شود. کاهش بار مالیاتی می تواند منجر به رونق بخش هایی از چرخه تولید شود.

بدیهی است که کم شدن مالیات یا جرائم مالیاتی می تواند موجب شود که سرمایه داران در بخش های مختلف سرمایه گذاری کنند و موجب رونق و رشد اقتصادی این بخش ها شوند. در این صورت ممکن است برخی از بخش ها توسط دولت از پرداخت مالیات های معوقه یا به طور کلی پرداخت مالیات معاف شوند. همین کار می تواند موجب شود انگیزه شرکت ها و سازمان ها برای انجام فعالیت اقتصادی بیشتر از گذشته شود. می توان گفت بخشودگی مالیاتی نوعی تشویق از طرف دولت محسوب می شود.

بخشودگی مالیاتی چیست؟

انواع بخشودگی مالیاتی چه هستند؟

سازمان امور مالیاتی در راستای تحقق رونق تولید سعی می کند به شکل های مختلف از فعالیت اقتصادی حمایت کند. در این خصوص ما با مفهوم اینکه بخشودگی مالیاتی چیست آشنا شدیم. حال در این بخش قصد داریم با انواع بخشودگی مالیاتی نیز آشنا شویم. بر اساس قانون مالیات های مستقیم و قوانین مالیاتی، در ایران بخشودگی های مالیاتی مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن ها را ذکر خواهیم کرد.

1- بخشودگی معافیت از مالیات

معافیت مالیاتی یکی از انواع بخشودگی مالیاتی است که در این بخش بررسی می شود. همانطور که از نام این نوع بخشودگی مشخص است افرادی که شامل این نوع بخشودگی می شوند، از پرداخت مالیات معاف می شوند.

 این معافیت اغلب با ذکر تاریخ به فرد ابلاغ می شود. عدم پرداخت مالیات برای دارایی ها و درآمد حاصل از کسب و کار در این نوع بخشودگی لحاظ می شود. گاهی ممکن است یک صنف یا کسب و کار مانند خیریه به طور کامل از پرداخت مالیات معاف شود. اینکه بدانیم بخشودگی مالیاتی چیست، به ما در درک بهتر انواع آن کمک می کند.

2- بخشودگی تخفیف در پرداخت مالیات

تخفیف مالیاتی نیز یک نوع بخشودگی مالیاتی محسوب می شود. در این نوع میزان مالیات بر طبق قانون کاهش پیدا می کند. این نوع تخفیف مالیاتی برای درآمد شخص یا نهاد در نظر گرفته می شود. نرخ مالیات بر درآمد به طور کلی تعیین می شود و برای مشمولان خاص این نرخ با تخفیف در نظر گرفته می شود.

3- بخشودگی مربوط به جرایم مالیاتی

گاهی شخص یا نهاد خاصی در اثر عدم پرداخت مالیات با جریمه روبرو می شود. عدم رعایت قوانین و مقررات مالیاتی این نوع جریمه را در پی دارد. در این صورت یک نوع بخشودگی مالیاتی برای جرائم از سوی دولت تعیین شده است که اجرا می شود. این نوع بخشودگی تاثیر زیادی در کاهش بار مالیاتی دارد و به عنوان تشویق شخص یا نهاد در اثر رعایت قوانین مالیاتی، به وی پرداخت می شود.

روش پرداخت بخشودگی مالیاتی

همانطور که ذکر شد در بخشودگی مالیاتی با تخفیف و بخشودگی جرائم بخشی از مبلغ مالیات کم خواهد شد. همین مبلغ نیز باید به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود. به طور کلی پرداخت بخشودگی مالیاتی در ایران به دو شیوه نقدی یا اقساطی صورت می گیرد.

  • پرداخت نقدی بخشودگی مالیاتی: در این حالت مودی باید به شعب بانک عامل مراجعه کند و بدهی مالیاتی خود را پرداخت کند. شخص در این خصوص می تواند یک درخواست برای بخشودگی جرایم مالیاتی به اداره امور مالیاتی ارائه دهد که باید به همراه مدارک و مستندات مورد نیاز باشد.
  • پرداخت اقساطی بخشودگی مالیاتی: در پرداخت اقساطی بخشودگی مالیاتی، مودی باید به اداره امور مالیاتی مراجعه کند. در این صورت درخواست وی مبنی بر بخشودگی مالیاتی به این اداره باید تسلیم شود. همچنین وی باید در جهت پرداخت اقساطی درخواست خود را ارائه دهد تا اداره امور مالیاتی یک برگه تقسیط را برای وی صادر کند که مودی باید برگه را به بانک عامل ارائه دهد.
  • روش پرداخت بخشودگی مالیاتی

بخشودگی مالیاتی چیست و روش های پرداخت آن به چه شکل است در این مطلب شرح داده شدند. به طور کلی بخشودگی مالیاتی نقش زیادی در کاهش بار مالیاتی شرکت ها دارد و می توان گفت برای شکوفایی تولید و اقتصاد راه کار مناسبی می باشد.

تمدید بخشودگی جرایم مالیاتی

گاهی یک تاریخ مشخص برای پرداخت بدهی مالیاتی یا اقساط آن از طرف اداره امور مالیاتی تعیین می شود. در صورتی که مودی در تاریخ مقرر اقدام به پرداخت آن نکند، ممکن است بخشودگی جرایم مالیاتی تمدید شود. در این صورت مودی باید در تاریخ تمدید نسبت به پرداخت جریمه مالیاتی اقدام کند. اغلب در صورت تمدید این کار دیگر تکرار نمی شود. به همین دلیل توصیه می شود که قبل از انقضای تاریخ مقرر، نسبت به پرداخت مالیات اقدام شود.

کلام آخر

در این مقاله به اینکه بخشودگی مالیاتی چیست و چه شرایطی دارد، اشاره شد. باید گفت که بخشودگی مالیاتی نقش زیادی در کاهش بار مالیاتی از شرکت ها و نهاد ها دارد. به همین دلیل همواره با استقبال آنها مواجه می شود. ممکن است بخشودگی به صورت معافیت مالیاتی، تخفیف یا بخشودگی جرائم باشد.

گاهی فرد به طور کامل از پرداخت مالیات معاف می شود و گاهی نیز امکان قسط بندی جریمه مالیاتی وجود دارد. در هر صورت فرد باید به سازمان امور مالیاتی مراجعه کند و درخواست خود را در این رابطه ارائه دهد. معمولا بخشنامه های مختلفی در خصوص بخشودگی مالیاتی اشخاص و نهاد ها هر ساله منتشر می شوند.

به این مقاله امتیاز دهید post
دیدگاه‌ها ۰