دفتر اندیکاتور چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟

دفتر اندیکاتور چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟

دفتر اندیکاتور چیست سوالی است که در خصوص این دفاتر سازمانی پرسیده می شود. به منظور بهینه سازی امور سازمانی از دفاتری مانند دفتر اندیکاتور استفاده می شود. در این رابطه مواردی مانند نمونه پر شده دفتر اندیکاتور، نحوه شماره گذاری در دفتر اندیکاتور، جزوه دان در دفتر اندیکاتور چیست، کلاسمان در دفتر اندیکاتور چیست، نحوه نوشتن دفتر اندیکاتور، دفتر اندیکاتور اکسل و دفتر اندیکاتور مدرسه چیست مطرح می شوند.

همانطور که می دانید در یک سازمان حجم مکاتبات و مواردی از قبیل نامه و اسناد بسیار بالا می باشد. اسناد سازمانی باید در یک جا ثبت شوند تا قابل استناد باشند. به همین جهت برای بهینه کردن امور سازمانی از دفاتری مانند دفتر اندیکاتور در کنار سایر دفاتر از قبیل دفتر اندکس، ارسال نامه و … استفاده می شود. حسابداران از طریق آموزش حسابداری، باید روش استفاده از این دفاتر را بدانند. امروزه علاوه بر نیاز به یادگیری حسابداری بازار کار برای حسابداران، باید نرم افزارهایی مانند نرم افزار سپیدار نیز به آنها آموزش داده شود.

دفتر اندیکاتور چیست؟

به منظور پاسخ به سوال اینکه دفتر اندیکاتور چیست، باید تعریف مشخصی از این دفتر ذکر شود. دفتر اندیکاتور به دفتری گفته می شود که در آن اطلاعات مربوط به اسناد و نامه های سازمانی به صورت خلاصه ثبت می گردد؛ تا در مواقعی که نیاز به دسترسی به سوابق مکاتبات است، به راحتی بتوان آنها را از طریق این دفتر پیدا کرد.

به منظور ثبت اطلاعات اسناد و نامه در دفتر اندیکاتور باید داده ها از هم تفکیک شوند تا هنگامی مراجعه به سوابق، دسترسی به اطلاعات راحت تر باشد.

دفتر اندیکاتور چیست؟

دفتر اندیکاتور چه کاربردی دارد؟

در ادامه بحث اینکه دفتر اندیکاتور چیست باید در خصوص کاربرد آن نیز مطالبی را ذکر کنیم. کاربرد دفتر اندیکاتور در درجه اول ایجاد نظم و سازماندهی اسناد و مدارک در سازمان ها می باشد. تمامی سازمان ها، ادارات دولتی و خصوصی، مراکز آموزشی، دانشگاه ها، مدارس، کارخانه ها و … می توانند از این دفاتر برای سازماندهی مکاتبات خود استفاده کنند. در واقع با این کار دسترسی و پیگیری مکاتبات نیز راحت تر می شود.

مشخصات دفتر اندیکاتور

طراحی دفتر اندیکاتور به گونه ای است که دارای مشخصات مخصوص به خود می باشد. در راستای پاسخ به سوال اینکه دفتر اندیکاتور چیست باید گفت که بر اساس نوع سازمان، ستون های مختلفی برای این دفتر در نظر گرفته می شود. این ستون ها دارای عناوینی مانند شماره ردیف، تارخ ورود، موضوع، ارجاع به، تاریخ صدور، شماره پرونده و … می باشند. هر سازمان بر اساس نیاز خود می تواند ستون های مربوط به دفتر اندیکاتور را پر کند.

نمونه فرم دفتر اندیکاتور

همانطور که ذکر شد مانند سایر دفاتر از قبیل دفتر اندکس، دفتر اندیکاتور نیز دارای ستون هایی است که در بالا برخی از آن ها ذکر شدند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شماره ردیف، تاریخ ورود، تاریخ نامه وارده، وارده، صادره و موضوع نامه از عناوین اصلی این ستون ها هستند. نمونه پر شده دفتر اندیکاتور می تواند به حسابداران کمک کند که درک بهتری از این دفتر و روش ثبت و استفاده از آن داشته باشند.

نمونه فرم دفتر اندیکاتور

نحوه شماره گذاری در دفتر اندیکاتور

در ادامه مبحث اینکه دفتر اندیکاتور چیست، باید در خصوص نحوه شماره گذاری در دفتر اندیکاتور نیز مطالبی را بیان کنیم. به منظور شماره گذاری درست این دفتر باید به شماره گذاری نامه های اداری مسلط باشیم. منظور از شماره نامه، شماره ردیفی است که مربوط به دفتر اندیکاتور سازمان ارسال کننده می باشد. از طریق شماره نامه می توان امکان ارجاع به آن را فراهم نمود. به همین دلیل باید در این خصوص آموزش های تخصصی دیده‌شود. در صورت یادگیری استانداردهای حسابداری می توان در زمینه حسابداری موفق تر عمل کرد.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص اینکه دفتر اندیکاتور چیست، مطالبی را بیان کردیم. باید گفت که برخی از سازمان ها و ادارات دولتی و خصوصی با حجم عظیمی از مکاتبات، نامه های اداری و … روبرو هستند. به همین دلیل برای سازماندهی این موارد، از دفاتری مانند دفتر اندیکاتور استفاده می شود. این دفاتر موجب می شوند که مکاتبات اداری با نظم بهتری بایگانی شوند. با استفاده از شماره نامه می توان در مدت کوتاهی، نامه مورد نظر را پیگیری کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: