کد مالیاتی چیست؟ چرا باید اینتاکد بگیریم؟

کد مالیاتی چیست؟ چرا باید اینتاکد بگیریم؟

کد مالیاتی چیست سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد. در این زمینه ممکن است مواردی مانند لیست فعالیت ها بر اساس اینتاکد، جدول کد آیسیک مالیات، اینتاکد مالیاتی، دریافت کد مالیاتی با کد ملی، استعلام کد مالیاتی و دریافت کد مالیاتی اشخاص حقیقی مطرح شوند.

کسانی که از درگاه پرداخت الکترونیکی یا کارتخوان برای کسب و کار خود استفاده می کنند، باید نسبت به دریافت کد مالیاتی اقدام کنند. در سال 1399 یک بخشنامه از سوی بانک مرکزی منتشر شد که در آن به این موضوع اشاره شده است. بر همین اساس افراد به منظور دریافت کد مالیاتی یا اینتاکد باید نسبت به ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی اقدام کنند.

بعد از این مراحل امکان دریافت کد رهگیری مالیاتی وجود دارد. دولت سعی دارد که با استفاده از کد مالیاتی افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند را شناسایی کند. جلوگیری از فرار مالیاتی از مقاصد اصلی دولت در این زمینه می باشد. ما در این مطلب قصد داریم در خصوص کد مالیاتی و اهمیت آن صحبت کنیم؛ بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کد مالیاتی چیست؟

کد مالیاتی (اینتاکد) یک شناسه برای افرادی است که از طریق کسب و کار دارای درآمد هستند. این کد موجب می شود که فعالیت های مودیان به صورت صحیح و دقیق در سازمان مالیاتی پیگیری شود. سازمان امور مالیاتی به منظور افزایش دقت و سرعت در امور مرتبط با مالیات، یک کد مالیاتی به هر مودی اختصاص داده است.

هر شخصی که دارای یک کسب و کار است و از طریق آن درآمد کسب می کند باید بداند که کد اقتصادی چیست و چه اهمیتی دارد. بازرگانان و کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند در صورت داشتن اینتاکد می توانند از مزایای این سیستم برخوردار شوند. برای اینکه در مورد اینتاکد اطلاعات بیشتری کسب کنیم اول باید بدانیم که کد مالیاتی چیست و چه کاربردی دارد.

تمامی افرادی که در یک جامعه زندگی می کنند از امکانات کشور بهره مند هستند. به منظور تامین منابع مالی برای عمران، آبادانی و توسعه زیرساخت ها دولت از افرادی که درآمد دارند، مالیات دریافت می کند. به منظور اجرای اصل عدالت اجتماعی باید تمامی افرادی که دارای کسب و کار هستند و از طریق آن سود کسب می کنند، اینتاکد یا همان کد مالیاتی داشته باشند. اینتاکد یا کد مالیاتی (International standard industrial classification) می تواند موجب افزایش دقت و سرعت در امور مالیاتی مربوط به تجارت، تولید و … شود.

کد مالیاتی چیست؟

به چه دلیل باید نسبت به دریافت کد مالیاتی اقدام کنیم؟

همانطور که در بحث اینکه کد مالیاتی چیست ذکر شد، بر طبق قانون از یک زمان مشخص تمامی افرادی که از درگاه اینترنتی یا کارتخوان استفاده می کنند، باید دارای کد مالیاتی باشند. اینکه چرا باید این کد دریافت شود، به رعایت اصول مربوط به قانون کشور بر می گردد.

در صورتی که ما مبادرت به دریافت اینتاکد کنیم، در واقع قانون را رعایت کرده ایم. فرقی ندارد که شما از چه طریق امرار معاش می کنید، در هر حال باید بر اساس قانون اظهارنامه مالیاتی پر کنید. در صورت عدم داشتن کد مالیاتی، معاملاتی که توسط شخص انجام شوند جرم محسوب می شوند.

روش دریافت کد مالیاتی با کد ملی

اگر شما نیز دارای یک کسب و کار هستید، جزو کسانی محسوب می شوید که باید در سریعترین زمان ممکن نسبت به دریافت کد مالیاتی اقدام کنید. بدین منظور تنها کافی است به آدرس my.tax.gov.ir مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت باید نسبت به وارد کردن اطلاعات هویتی خود اقدام کنید. همچنین پرونده خود را در سایت تشکیل دهید. فرم های مربوط به دریافت کد مالیاتی باید در سایت به صورت کامل و صحیح پر شوند. بعد از آن شما می توانید کد مالیاتی خود را دریافت کنید.

باید به این نکته نیز اشاره کنیم که اگر تمایل دارید که در محاسبه امور مالی خود سرعت و دقت بیشتری داشته باشید باید از نرم افزار حسابداری مانند نرم افزار سپیدار استفاده کنید. برای اینکه بدانیم که کد مالیاتی چیست باید با روش ثبت نام آن هم آشنا باشیم.

روش ثبت نام کد مالیاتی

ثبت نام کد اقتصادی مالیاتی یکی از چالش هایی است که مودیان با آن روبرو هستند. همانطور که می دانید سایت sso.my.gov.ir/login به منظور ثبت نام مودی برای دریافت کد مالیاتی طراحی شده است. در ادامه بحث اینکه کد مالیاتی چیست باید مراحل ثبت نام را به جزییات بیشتری ذکر کنیم.

در صورتی که شخصی قصد دارد که نسبت به خرید و فروش کالا اقدام کند یا می خواهد به حیطه واردات و صادرات وارد شود، باید یک کد مالیاتی یا اینتاکد دریافت کند. این کد اقتصادی به منظور انجام امور مالی در کسب و کار مورد نیاز است. برای دریافت و ثبت نام اینتاکد باید مراحل زیر دنبال شوند.

  • ورود به سامانه my.gov.ir/login
  • وارد کردن شماره موبایل، درج کد امنیتی، ثبت کد تایید و درج کد پستی
  • جستجوی عبارت « مالیات» در بالای پنجره ملی و ورود به «درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی»

 تا این لحظه شما روند ثبت نام را انجام داده اید و وارد سایت امور مالیاتی شده اید. در صورت داشتن درگاه پرداخت نیاز به کد مالیاتی است و به منظور تایید اطلاعات شما باید 4 مرحله طی شود. بعد از آن نوبت به پیش ثبت نام می رسد و شما باید نوع ثبت نام را انتخاب کنید. در این صورت دو نوع ثبت نام با نام انفرادی و مشارکتی وجود دارد. در انتها باید نسبت به استعلام اطلاعات اقدام کنید.

بعد از پیش ثبت نام در سایت باید نسبت به رفع نواقص اطلاعاتی اقدام کنید. مراحل بعدی نیز باید برای دریافت کد مالیاتی طی شوند.

درگاه پرداخت آنلاین بدون مالیات

بسیاری از افرادی که دارای کسب و کار اینترنتی هستند، از درگاه پرداخت استفاده می کنند. در ادامه بحث اینکه کد مالیاتی چیست باید گفت که این افراد نیز باید نسبت به دریافت اینتاکد اقدام کنند. برخی تصور می کنند که یک درگاه اینترنتی پرداخت وجود دارد که نیازی به دریافت کد مالیاتی ندارد! در حالی که چنین نیست و با توجه به قانونی که در سال 99 الزامی شد، همه کسانی که از درگاه اینترنتی استفاده می کنند باید نسبت به دریافت کد مالیاتی اقدام کنند.

شاید این تصور در بین عامه وجود دارد که با دریافت کد اقتصادی لزوما باید به پرداخت مالیات اقدام شود؛ اما جای نگرانی نیست و سازمان امور مالیاتی برای نظارت روی تراکنش های اینترنتی این دستورالعمل را صادر کرده است. این سازمان از طریق بانک مرکزی تنها حساب هایی را چک می کند که ارقام نجومی به آنها واریز می شود. در نتیجه افرادی که از طریق یک فروشگاه اینترنتی کسب و کاری دارند، باید بر اساس قانون اینتاکد دریافت کنند تا از پرداخت جرائم مالیاتی در امان باشند.

باید گفت که هیچ درگاه اینترنتی وجود ندارد که شما با استفاده از آن تراکنش داشته باشید و نیاز به دریافت کد مالیاتی نداشته باشد. به همین دلیل تمامی افرادی که به واسطه سایت اینترنتی خود فروش دارند و از درگاه پرداخت استفاده می کنند، باید کد اقتصادی دریافت کنند.

استعلام کد مالیاتی از طریق کد ملی

ما تا این بخش در خصوص اینکه کد مالیاتی چیست و از چه طریق می توان ثبت نام کرد، صحبت کردیم. حال در این بخش می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که استعلام کد مالیاتی از چه طریقی انجام می شود. بدین منظور باید به سایت اداره مالیات با آدرس my.tax.gov.ir مراجعه کنید. با ثبت کد ملی، شماره موبایل و تاریخ تولید می توانید از خدمات این سایت استفاده کنید.

شاید تصور کنید که با ورود به این سایت برای شما پرونده مالیاتی تشکیل می شود. در حالی که چنین چیزی نیست و شما با این کار می توانید پرونده های مالیاتی خود را مشاهده کنید. در نتیجه می توانید مطلع شوید که آیا بدهی مالیاتی دارید یا نه.

برای دیدن سوابق مالیاتی و پرونده های جاری باید به داشبورد مالیاتی مراجعه کنید. میزان بدهی شما در این بخش نشان داده خواهد شد. بر هر دسته شغلی میزان مالیات متفاوت است.

استعلام کد مالیاتی از طریق کد ملی

انواع کد مالیاتی در فعالیت های مالیاتی

برای اینکه در خصوص کد مالیاتی چیست، صحبت کنیم باید با انواع آن نیز آشنا شویم. انواع کد مالیاتی در مشاغل و فعالیت های مالیاتی کاربرد دارند. 3 دسته بندی شغلی بر همین اساس وجود دارد که شامل زیر هستند:

  • مشاغل تولیدی
  • مشاغل خدماتی
  • دسته بازرگانی

اگر نمی توانید شغل خود را در این دسته بندی ها قرار دهید می توانید با افرادی که در این خصوص آگاهی دارند مشورت کنید.

کلام آخر

ما در این مطلب به اینکه کد مالیاتی چیست اشاره کردیم. همانطور که گفته شد در صورتی که شما دارای یک کسب و کار هستید مسلما از کارتخوان یا درگاه اینترنتی پرداخت استفاده می کنید. در این صورت باید نسبت به دریافت اینتاکد اقدام کنید. با این شیوه سازمان امور مالیاتی می تواند از میزان درآمد مودیان مطلع شود.

دریافت کد اقتصادی لزوما به معنی پرداخت مالیات نیست و تنها در جهت شفاف سازی درآمد ها به کار می رود. به همین دلیل تمامی افرادی که در دسته بندی ذکر شده جای دارند باید نسبت به دریافت کد اقتصادی از طریق سامانه ای که برای این کار طراحی شده است، اقدام کنند.

به این مقاله امتیاز دهید post
دیدگاه‌ها ۰