حسابداری یا حسابرسی کدام بهتر است؟

حسابداری یا حسابرسی کدام بهتر است؟

حسابداری یا حسابرسی؟ همانطورکه می دانید حسابداری و حسابرسی هردو مرتبط با امور مالی هستند، اما نمی توان گفت عملکرد یکسانی دارند و شما باید با توجه به هدفی که دارید یکی از آن ها را انتخاب کنید. حال شاید برایتان سوال پیش آید که حسابداری یا حسابرسی کدام بهتر است و برای کسب و کارتان باید از کدام یک استفاده کنید؟ برای آنکه بتوانید پاسخ این سوال را درک کنید، در ادامه هریک را توضیح می دهیم و به تفاوتی که میان آن ها وجود دارد می پردازیم تا به درک درستی از آن ها برسید و بتوانید در نهایت بهترین انتخاب را داشته باشید.

حسابداری چیست؟

حسابداری در حقیقت فرآیندی است که طی آن امور مالی مختلف یک شرکت، اعم از شناسایی، اندازه گیری، گزارش گیری های مالی، تحلیل دارایی و بدهی ها، محاسبه حقوق کارمندان، بررسی سود و زیان شرکت یا سازمان و … انجام می شود. زمانی که حسابدار گزارش های موردنیاز سازمان را آماده کرد آن را در اختیار سایر بخش های سازمان قرار می دهد تا بخش مدیریت تصمیم گیری را انجام دهد.

البته باید گفت در گذشته وظایف حسابدار سنگین تر بوده است، چراکه تمام بررسی ها و تحلیل ها باید به صورت سنتی و دستی انجام میشد. امروزه به لطف پیشرفت های صورت گرفته نرم افزارهای حسابداری به کمک حسابداران آمده اند و این اشخاص می توانند با راحتی بیشتر محاسبات و تحلیل ها را انجام دهند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که حسابداری انواع مختلفی دارد و از هرشاخه ی آن برای انجام عملیات خاصی استفاده می شود. شما می توانید مقاله « انواع حسابداری و زیر شاخه های آن » را مطالعه کنید تا به درک درستی از این علم و شاخه های آن برسید و بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به نیازتان داشته باشید.

موضوع دیگری که شاید در انتخاب حسابداری یا حسابرسی تاثیر داشته باشد، بازار کار مربوط به هریک از این رشته ها است. به طورکلی باید گفت حسابداری و حسابرسی هردو از جمله مشاغل پرتقاضا هستند و بازار کار خوبی دارند؛ اما این موضوع به شخص شما و مهارت هایی که دارید بستگی دارد. از همین رو توصیه می شود آموزش حسابداری یا آموزش حسابرسی را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارید و طی آموزش به تمام مسائل و نکات مهم توجه کنید تا بتوانید به یک حسابدار حرفه ای تبدیل شوید و درآمد خوبی کسب کنید.

حسابرسی چیست؟

اکنون به موضوع بعدی یعنی حسابرسی چیست؟ و آشنایی با انواع آن می رسیم. برای آنکه بتوانید این موضوع را به خوبی درک کنید مثالی برای شما می زنیم. تصور کنید که در بررسی و محاسبات انجام شده توسط حسابدار مشکلات و اشتباهاتی وجود دارد و به قول معروف تقلب هایی صورت گرفته است. حال برای آنکه این اشتباهات و تقلب ها کشف شوند، نیاز است که یک حسابرس امور را به دست بگیرد و مطابق با استانداردهایی که وجود دارد گزارش هایی را ارائه دهد. بنابراین نمی توان گفت حسابداری و حسابرسی دو فعایت مشابه هستند، زیرا هرکدام عملکرد مخصوص به خود را دارند و تفاوت هایی میان آن ها دیده می شود.

حسابداری یا حسابرسی کدام بهتر است؟

 

تفاوت حسابداری و حسابرسی چیست؟

حال برای آنکه بتوانیم به سوال حسابداری یا حسابرسی کدام بهتر است پاسخ دهیم باید با تفاوت هایی که میان این دو رشته وجود دارد نیز آشنا شوید. اولین موردی که می خواهیم به آن اشاره کنیم، این است که حسابداران معمولا برای شرکت های مشخص و در فضایی مخصوص مشغول به فعالیت هستند و از ابزارهای مشخصی برای حسابداری استفاده می کنند. این در حالی است که حسابرسان برای فعالیت خود فضای مخصوصی ندارند و معمولا فعالیت آن ها به شکل مستقل است و طی مدت زمان مشخصی حسابرسی چند شرکت را قبول می کنند.

تفاوت دیگری که می توان به آن اشاره کرد، این است که حسابداری یک فعالیت با محوریت تمرکز است و حسابدار باید با تمرکز بالا یکسری از اطلاعات را درج و استخراج کند که این کار در بسیاری از مواقع با کمک نرم افزارهای حسابداری انجام می شود. از طرفی باید گفت حسابرسی یک فعالیت نیازمند به تحلیل و بررسی است که حسابرس باید داده های تهیه شده توسط حسابدار را تجزیه و تحلیل کند. بنابراین باید گفت حسابداری و حسابرسی با وجود تفاوت هایی که با یکدیگر دارند، مکمل هم هستند و هردو در بررسی امور مالی مورد استفاده قرار می گیرند.

در نهایت؛ حسابداری یا حسابرسی؟

اگر در موضوع انتخاب حسابداری یا حسابرسی نمی توانید تصمیم نهایی خود را بگیرید، باید به شما بگوییم که هر دو این رشته ها از جمله رشته های محبوب و پرتقاضا هستند، چراکه آینده شغلی بسیار خوبی دارند و می توانند زمینه را برای پیشرفت شما فراهم کنند. اما به طور کلی می توان گفت حسابداری از محبوبیت بیشتری برخوردار است و نسبتا تقاضای کاری بیشتری برای آن وجود دارد.

حال اگر شما از میان حسابداری یا حسابرسی، مورد اول را انتخاب کردید می توانید با کمک شرکت حسابداری حساب بین آموزش این رشته را شروع کنید. ما در مجموعه حساب بین در دوره هایی که برای شما تدارک دیده ایم، صفر تا صد مسائل حسابداری را آموزش می دهیم و جدای بر آن بهترین نرم افزارهای حسابداری، یعنی نرم افزار سپیدار و راهکاران را نیز معرفی می کنیم. اگر شما از دوره ها و آموزش های این مجموعه استفاده کنید می توانید در مدت زمانی کوتاه به مهارت لازم برسید و فعالیت خود را به عنوان حسابدار شروع کنید.

کلام آخر

اگر بین انتخاب حسابداری یا حسابرسی دو دل هستید، ما در این مقاله توضیحاتی از هریک را در اختیارتان قرار دادیم تا بتوانید با درنظر گرفتن آن ها متوجه تفاوت هایی که میان این دو رشته وجود دارد شوید و تصمیم نهایی خود را بگیرید. فراموش نکنید که موفق شدن در هر کدام از این شاخه‌ها ممکن است، چراکه بازار کار خوبی دارند؛ اما به این شرط که شما دوره آموزش را به خوبی پشت سر بگذارید و با تمام نکات ضروری آشنا شوید!

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: