حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است؟

حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است؟

اگر تصمیم به فعالیت در زمینه‌های مالی دارید و بر سر دوراهی هستید که حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است پس در ادامه همراه ما باشید. تصمیم داریم در این مقاله هریک از این رشته‌ها را به صورت دقیق و جزئی به شما معرفی کنیم تا با 0 تا 100 هر رشته آشنا شوید. از جمله مواردی که در این متن به آن‌ها پرداخته می‌شود باید به وظایف حسابدار یا مدیر مالی، بازار کاری که هرکدام دارند و … اشاره کرد. با این اطلاعات که در اختیارتان قرار می‌گیرد، شما می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام رشته برای شما مناسب‌تر است و می‌توانید در آن به موفقیت برسید.

تعریف حسابداری به زبان ساده

حسابداری زبان تجارت است و تعاریف مختلفی دارد که در این بخش به تعریف حسابداری به زبان ساده می‌پردازیم. همان‌طورکه می‌دانید هر شرکت، سازمان، موسسه و … در جریان فعالیت‌های خود با مباحث مالی مختلفی مواجه می‌شود و برای آنکه بتواند شرایط را کنترل کند به حسابدار نیاز دارد. علم حسابداری در حقیقت علمی است که می‌توان با کمک آن داده‌ها و آمار را تجزیه و تحلیل کرد. حسابدار پس از تجزیه و تحلیل گزارشی را تهیه می‌کند و آن را در اختیار اشخاصی که وظیفه‌ی مدیریت امور مالی دارند قرار می‌دهد. در ادامه با توجه به گزارش‌هایی که به‌دست آمده است تدابیر لازم صورت می‌گیرد. این نکته را درنظر بگیرید که حسابداری تنها به دخل و خرج یک موسسه مربوط نیست و روی عملکرد و نحوه تصمیم‌گیری‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.

حسابدار کیست و چه وظایفی دارد؟

حسابدار شخصی با سه وظیفه اصلی است. اولین وظیفه‌‌ای که باید توسط حسابدار انجام شود، ثبت تمام امور مالی مربوط به شرکت است. در ادامه شخص باید این اطلاعات را تحلیل و بررسی کند و یک گزارش مالی بنویسد. این گزارش مالی باید در نهایت در اختیار بخش مدیریت شرکت قرار گیرد. البته یک حسابدار وظایف دیگری نیز بر عهده دارد که شامل:

 1. محاسبه حقوق کارکنان یک موسسه و شرکت برعهده حسابدار است. این شخص باید با توجه به دستورالعمل‌های لازم در زمان مشخص حقوق و دستمزد را محاسبه کند و در اختیار بخش مربوطه قرار دهد.
 2. بررسی سود و زیان یک فعالیت برعهده حسابدار است. برای این کار باید به ریزترین و دقیق‌ترین داده‌ها توجه داشت.
 3. گاهی‌اوقات مغایرت‌های زیادی در فاکتورها پیش می‌آید که وظیفه‌ی بررسی و رفع آن‌ها با حسابدار است.
 4. حسابدار باید راهکارهایی را در جهت بهبود وضعیت مالی به بخش مدیریت ارائه دهد.
 5. علاوه‌بر ایجاد گزارش‌های مالی، حسابدار باید در نگهداری آن‌ها کوشا باشد تا اگر در ادامه مشکلی پیش آمد به داده‌های قبلی مراجعه کند.
 6. اطلاعات لازم را در اختیار حسابرس قرار دهد تا گزارش حسابرسی آماده شود.
 7. حسابدار باید صورت‌حساب‌های بانکی را با گزارشی که از داده‌ها دارد تطبیق دهد و از همخوانی آن‌ها مطمئن شود.

انواع حسابداری

پیش از آنکه آموزش حسابداری را شروع کنید، لازم است بدانید که حسابداری خود نیز شاخه‌های مختلفی دارد. مسلما قوانین و شرایط مربوط به هریک از شاخه‌ها با دیگری تفاوت دارد و برای آنکه بتوانید به‌درستی فعالیت کنید باید با هریک آشنا شوید. انواع حسابداری به‌طورکلی عبارتند از:

 • حسابداری عمومی
 • حسابداری مالیاتی
 • حسابداری دولتی
 • حسابداری صنعتی
 • حسابداری حقوقی
 • حسابداری مالی
 • حسابرسی

توصیه می‌کنیم پیش از آنکه آموزش در هر شاخه را شروع کنید، اطلاعات لازم از هرکدام را به‌دست آورید و سپس باتوجه به آنچه می‌خواهید و رشته‌ای که بازار کار دارد آموزش را شروع کنید.

 

حسابداری یا مدیریت مالی

بازار کار حسابداری چگونه است؟

اگر به دنبال این هستید که بدانید حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است باید به بازار کار هریک توجه داشته باشید. در رابطه با رشته حسابداری باید گفت که نسبت به سایر رشته‌ها بازار کار بهتری دارد و شما می‌توانید با هرسطحی که دارید در یکی از شرکت‌ها و موسسه‌ها مشغول به فعالیت شوید. البته این نکته را درنظر داشته باشید که هرچه حرفه‌ای‌تر باشید  فرصت شغلی بیشتری خواهید داشت. حال برای آنکه بتوانید به درآمد خوبی از این حرفه برسید، توصیه می‌شود برخی از مهارت‌ها را یاد بگیرید.

 1. اولین موردی که بسیار اهمیت دارد، تسلط پیدا کردن به نرم‌افزارهای حسابداری است. امروزه برای بررسی داده‌های مالی نرم‌افزارهای مختلفی در اختیار شما قرار دارد که می‌توانید با تسلط پیدا کردن بر آن‌ها به درآمد بیشتری برسید. نرم‌افزار سپیدار و نرم‌افزار راهکاران دوتا از بهترین برنامه‌هایی هستند که شما می‌توانید کار با آن‌ها را آموزش ببینید و موقعیت شغلی مناسبی با استفاده از آن‌ها پیدا کنید.
 2. قدرت تجزیه و تحلیل بالا نیز از دیگر فاکتورهای موثر در موفقیت یک حسابدار است. هرچه شما مهارت بالایی در این زمینه داشته باشید، موسسات بیشتری خواهان همکاری با شما خواهند بود.
 3. توانایی مدیریت زمان برای یک حسابداری ضروری و واجب است، زیرا اگر شخص گزارش مالی را به موقع به مدیریت نرساند در ادامه مشکلاتی برای حساب‌های موسسه و شرکت پیش خواهد آمد.
 4. روابط عمومی شخص حسابدار نیز مهم است، زیرا گاهی‌اوقات شخص باید فن بیان خوبی داشته باشد تا بتواند امور را به‌خوبی کنترل کند.

بنابراین باید گفت که حسابداری یک رشته با بازار کار خوب است، اما میزان درآمدی که می‌توانید با این حرفه داشته باشید بستگی به خودتان دارد؛ به‌طوری‌که هرچه مهارت‌های خود را افزایش دهید می‌توانید به درآمد بیشتری در ماه برسید.

تعریف مدیریت مالی به زبان ساده

برای آنکه متوجه شوید حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است باید با تعریف مدیریت مالی نیز آشنا شوید و بتوانید آن را با حسابداری مقایسه کنید. مدیریت مالی مانند حسابداری یک رشته مربوط به امور مالی است و در بخش‌هایی چون مدیریت نقدینگی، مدیریت مالی، کاهش ریسک‌های سرمایه‌گذاری و … تاثیر دارد. این رشته گرایش‌های مختلفی دارد که برای مثال می‌توان به بانکداری، مراکز بیمه، شرکت‌های حقوقی مالی و شرکت‌های مهندسی اشاره کرد. حال در ادامه با وظایف یک مدیر مالی آشنا می‌شویم تا در نهایت متوجه شوید که حسابداری بهتر است یا مدیریت مالی؟

مدیر مالی کیست و چه وظایفی دارد؟

 •  اولین وظیفه‌ی یک مدیر مالی، کنترل بودجه است. شما به‌عنوان مدیر مالی یک موسسه باید توانایی کنترل بودجه بخش‌های مختلف سازمان را داشته باشید و مطمئن شوید که بودجه‌ای کافی در اختیار تمام بخش‌ها قرار می‌گیرد.
 • رسیدگی به سود و زیان سهامداران نیز برعهده مدیر مالی است؛ بنابراین شخص باید با توجه به درآمد سازمان و درنظر گرفتن درصد سهام، گزارشی را در اختیار سهامداران قرار دهد.
 • اگر یک سازمان تصمیم به سرمایه‌گذاری داخلی یا خارجی داشته باشد، مدیر مالی باید تمام اطلاعات را بررسی کند تا بتواند راهنمایی‌های لازم را در جهت سوددهی سرمایه‌گذاری در اختیار مدیر مجموعه قرار دهد.
 • پیش‌بینی عملکرد آینده موسسه نیز برعهده مدیر مالی است؛ البته باید گفت این مورد در رشته حسابداری نیز وجود دارد و در هر دو رشته باید با تهیه گزارش‌های مالی شرایط مالی آینده یک شرکت را بررسی کرد.

بازار کار مدیریت مالی چگونه است؟

در نهایت برای آنکه متوجه شوید حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است به بررسی شرایط بازار کار مدیریت مالی خواهیم پرداخت. در رابطه با این موضوع باید گفت در سال‌های اخیر بازار سرمایه به‌طور چشمگیری رشد داشته است و همین موضوع باعث شده تعداد افرادی که در این رشته مشغول به فعالیت می‌شوند بیشتر شود. البته بانک‌‌ها، شرکت‌‌های بیمه و شرکت‌‌های مشاوره و سرمایه‌گذاری نیز متقاضی جذب مدیر مالی هستند. درواقع می‌توان گفت بازار کار این رشته به شخص شما و مهارت‌هایی که دارید بستگی دارد. هرچه شما تجربه و عملکرد بهتری داشته باشید، تعداد کار بیشتری به شما پیشنهاد خواهد شد و درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. دقت داشته باشید که این رشته در سراسر دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است و اگر شما به تخصص لازم برسید، می‌توانید برای کشورهایی مانند انگلستان، آلمان، کانادا و … رزومه بفرستید و امیدوار باشید که توسط شرکت‌های بزرگ جذب شوید.

کلام آخر

ما در این مقاله برای آنکه متوجه شوید حسابداری یا مدیریت مالی کدام بهتر است، هرکدام را به‌طورکامل و با زبان ساده معرفی کردیم. شاید متوجه شده باشید که این دو رشته بایکدیگر شباهت زیادی دارند و شما باید در هر دو رشته با امور مالی یک سازمان سروکار داشته باشید. هردو رشته بازار کار خوبی دارند و اگر شما به مهارت و تخصص لازم برسید، می‌توانید درآمد خوبی کسب کنید. حال برای آنکه به جایگاه خوبی در هریک از این رشته‌ها برسید، می‌توانید به وب‌سایت حساب بین مراجعه کنید و از آموزش‌هایی که برای شما آماده شده است استفاده کنید و در رشته مورد‌نظر خود متخصص شوید.

3.6/5 - (16 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: