چرا باید استانداردهای حسابداری را یاد بگیریم؟

چرا باید استانداردهای حسابداری را یاد بگیریم؟

سوالی که ممکن است به وجود آید این است که چرا باید استاندارد های حسابداری را یاد بگیریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اهمیت استانداردهای حسابداری به قدری زیاد است که در ابتدا باید تعریف دقیق و مشخصی داشته باشد. رعایت استانداردهای حسابداری باعث می شود تا شرایط ارزیابی عملکرد کسب و کارها به طور دقیق، اصولی و کاملاً استاندارد دنبال شود. اگر همه ی مشاغل از استانداردهای حسابداری تبعیت داشته باشند، بدین ترتیب خطا در ارزیابی عملکرد به حداقل رسیده و روند ارزیابی آسان تر می شود.

در ادامه به طور کامل در مورد استاندار های حسابداری توضیح داده شده است و به اهمیت آن پرداخته شده است تا بهتر بتوانید درک بالایی از این موضوع داشته باشید.

استانداردهای حسابداری چیست؟

استاندارد های حسابداری چیست و چرا باید استاندارد های حسابداری را یاد بگیریم؟ می توان گقت که استانداردهای حسابداری شامل مجموعه ای از اصول و روشهایی است که حسابدارها باید به دقت آن ها را رعایت کرده و مورد بررسی قرار دهد. این استانداردها میتواند اصول اساسی حسابداری را مشخص نماید. وجود یک اصول دقیق سبب می شود تا گزارش های مالی ضروری یکپارچه سازی شود و در نهایت گزارش هایی مورد قبول واقع شود. اگه حسابدار هستید و یا در این حوزه فعالیت دارید، باید استانداردهای حسابداری را بدانید و از اهمیت آن غافل نشوید.

استاندارد حسابداری به عنوان متر یا معیار شناخته می شود به طوری که نحوه حسابداری را مشخص می نماید. منظور از این اصول همان قوانین و مقرراتی است که به حسابدار قوانین کار حسابداری را می آموزد.  این استانداردها باعث شده تا گزارش های مالی شامل معیارهای یکسانی باشند.

استانداردهای حسابداری نوعی معیار گزارش مالی در کل دنیا محسوب می شود. یعنی استاندارد مورد نظر در همه جای دنیا پذیرفته شده و تا حدودی یکسان می باشد. در صورتی که صاحب یک شرکت بین المللی هستید یا نقش حسابدار برای شرکت های بین المللی رو ایفا می کنید، نیاز است تا با استانداردهای بین المللی آشنا باشید. اساس و بنیان همه گزارش های مالی در همه جای دنیا یکسان است و این گزارش ها شفاف و قابل اطمینان هستند.

چرا باید استانداردهای حسابداری را یاد بگیریم؟

منظور از استاندارد بین المللی حسابداری چیست؟

وقتی در مورد استانداردهای حسابداری صحبت می شود، نیاز است تا نوع بین المللی بودن این استاندارد هم مورد بررسی قرار بگیرد. استاندارد بین المللی حسابداری که با نشان اختصاری IAS نشون داده می شود، در واقع در چارچوب این استاندارد یک سری مقررات گنجانده شده و نیاز است که همه جنبه های مالی از نظر دارایی، بدهی، درآمد و سایر موارد مرتبط بررسی شود. این استاندارد می تواند صورت های مالی را برای تنظیم آماده کند. مثلاً ترازنامه مالیاتی به شکل درستی تنظیم شود که قابل قبول بوده باشد. سوالی که پیش می آید این است که قوانین مالیاتی هر کشور نسبت به کشور دیگر متفاوت می باشد پس چطور امکان دارد از یک استاندارد برای همه کشورها استفاده کرد؟ در واقع استاندارد بین المللی، چکیده ای از قوانین مالیاتی و حسابداری همه کشورها محسوب می شود و کمک میکند تا ترازنامه های مالیاتی در همه کشورها قاعده یکسانی داشته باشند.

اهمیت استانداردهای حسابداری در تمام سطوح تجارت

استاندارد های حسابداری یکی از پراهمیت ترین موضوعات محسوب می شود. در واقع استانداردهای حسابداری باعث می شود تا تهیه گزارش های مالی با دقت بالایی انجام پذیرد. این استانداردها می تواند در تهیه گزارش های مالی بهترین هماهنگی را ایجاد نماید و در نهایت صحت اطلاعات هم به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که استاندارد حسابداری وجود نداشته باشد باید منتظر مشکلات زیادی در پروسه حسابرسی در شرکت ها باشیم. حتی ممکن است کسب و کارهای مختلف هم با مشکل روبرو شوند. حقیقت این است که عدم تطابق گزارش های مالی با هم، باعث می شود تا رسیدگی به آن ها خیلی سخت شود. فرض بر این است در حال محاسبه حقوق و دستمزد و همینطور تهیه گزارش هستید، در این زمینه باید معیاری وجود داشته باشد تا طبق اون معیار بتوان بهترین گزارش اجرا شود و شفاف سازی صورت بپذیرد. این معیار باعث شده تا در آینده به راحتی به گزارش های خود استناد داشته باشید.

اهمیت استانداردهای حسابداری تنها برای حسابداران شرکت نمی باشد بلکه یک سری سازمان های نظارتی وجود دارند که نیاز به گزارش های مالی استاندارد دارند. بنابراین گزارش های مالی به راحتی از اطلاعات ارائه شده به دست می آیند.

پس به طور کلی استانداردهای حسابداری می تواند برای شرکت ها، کسب و کارها و بنگاه های بیرونی مثل بانک ها و حتی سازمان های نظارتی یک انتخاب خوب و درجه یک محسوب شود.

یکسان سازی گزارشات مالی با استانداردهای حسابداری

یکی از مهمترین اهداف استانداردهای حسابداری ایجاد قوانین و اصول مشخص برای حسابدارها است تا بتوانند گزارش های مالی را به خوبی انجام بدهند. این موضوع سبب می شود که محاسبات برای همه حسابدارها آسون تر شود و رویه حسابرسی نیز به شکل بهتری دنبال شود. همینطور نیاز است صورت و گزارش های مالی با فرم های مشخص و یکسان به شکل یکنواخت ارزیابی بشوند. این رویکرد باعث می شود گزارشات مالی برای اشخاص حقوقی و همینطور حقیقی شفاف سازی شود.

وقتی صورت های مالی یک شرکت بر اساس استانداردهای حسابداری تهیه شود، در نهایت گزارش های مالی فرم و شکل یکسانی پیدا می کنند. یعنی درک این صورت های مالی برای حسابدارها و حتی اشخاص حقوقی و حقیقی بسیار آسان تر می شود. کارشناسان حسابرسی هم می توانند به راحتی صورت های مالی بر اساس قواعد و معیارهای مشخص شده از نظر درستی و صحت اطلاعات را ارزیابی نمایند.

اهمیت استانداردهای حسابداری در امور سرمایه گذاری

صنعت مالی و حتی سیستم مالی بین المللی روز به روز در حال پیشرفت می باشد. چیزی که مشخص است سرمایه گذاری در کشورهای خارجی یک امر کاملاً ایده آل محسوب می شود و سرمایه گذاران و همینطور تحلیلگران مالی برای اینکه بتوانند امور مالی را به درستی ارزیابی نمایند از گزارش های حسابداری استفاده میکنند. بنابراین اینطور که مشخص است گزارش های حسابداری ارزش مالی بالایی دارند. گزارش های حسابداری باید به شکلی تهیه شده باشد که قابلیت انتقال اطلاعات لازم را فراهم نماید و این یعنی که گزارش های حسابداری قطعاً باید از استانداردهای حسابداری تبعیت کند. برای اینکه گزارش های مالی، دقیق و منطبق بر استاندارد موجود باشند، نیاز به رعایت همه جنبه های مالی می باشد و البته نیاز است که درک و گزارش درستی در این زمینه صورت بگیرد.

وقتی قرار است ارزش یک تجارت مشخص شود، گزارش مالی می تواند به بهترین شکل عمل کند. بنابراین تحلیلگران گزارش های مالی، یک شرکت را با سایر شرکت ها مقایسه کرده تا برای سرمایه گذاری بهترین تصمیم گیری رو داشته باشند. انطباق گزارش ها و امور حسابداری باعث می شود تا استانداردهای بین المللی به شکل ویژه ای دنبال شود. در واقع استانداردهای حسابداری می تواند اعتماد لازم برای تصمیم گیری های مهم را فراهم سازد.

استاندارد حسابداری برای تصمیم گیرندگان اصلی چه اهمیتی دارد؟

استانداردهای حسابداری در شرکت ها نقش بسیار مهمی را دارد. برای اینکه اطمینان کامل از عملکرد یک تجارت مشخص شود باید اطلاعات مالی مرتبط و قابل مقایسه ای وجود داشته باشد. رعایت همه موارد گفته شده می تواند باعث شود استانداردهای حسابداری به شکل درستی قابل دستیابی باشند. بازارهای رقابتی به واسطه استانداردهای حسابداری رشد بهتری دارند و سلامت مالی شرکت ها هم تضمین خواهد شد.

 

چرا باید استاندارد های حسابداری را یاد بگیریم

چه اموری نیاز به استاندارد حسابداری دارند؟

اکثریت امور و شغل ها این سوال برایشان مطرح می شود که چرا باید استاندارد های حسابداری را یاد بگیریم؟ به طور کلی استانداردهای حسابداری مزایای زیادی را به همراه دارند. اجرای هر کدوم به طور کلی کار ساده ای به نظر نمی رسد بنابراین رعایت استانداردهای حسابداری نیاز به دانش کافی در زمینه حسابداری دارد. در واقع حسابداران حرفه ای می توانند این پروسه را به خوبی پشت سر بگذارند.

در پروسه حسابداری سه لاین ترازنامه، صورتحساب جریان وجوه و صورت درآمد از مواردی است که مورد بررسی قرار می گیرد. گزارش های مالی می توانند اطلاعات کلیدی را در اختیار افراد قرار دهند. منظور از اطلاعات همان دارایی های شرکت و بدهی هایی است که شرکت ها پرداخت می کنند. مشاغل های مختلف می توانند به واسطه استانداردهای حسابداری شرایط انتقال اطلاعات مالی به شکل درست رو فراهم کنند. شرکت حسابداری با استفاده از این استانداردها، مدیریت هزینه و درآمد با رویکرد دقیقی را دنبال می کند و این موضوع سبب می شود تا امور حسابداری ساده تر شود.

البته تنظیم استانداردهای حسابداری هم موضوع بسیار مهمی است. در واقع استانداردها باید قابل اجرا و اصولی باشد مثلاً برای اجرای استانداردهای حسابداری نیاز است تا وظایف سازمان به طور دقیق مشخص شود و استانداردهای حسابداری هم تنظیم شود. همه این موارد نیاز به تایید مراجع دولتی دارد، در غیر این صورت آنچه به عنوان استانداردهای حسابداری شناخته شده فاقد اعتبار است و می تواند به کسب و کار یا شرکت مورد نظر ضربه بزند به طور کلی. تدوین استانداردهای حسابداری می بایست تابعی از حسابداری بین المللی باشد.

کلام آخر

از آنجایی که علم اقتصاد و مسائل اقتصادی در حال تغییر و تحولات هستند بنابراین همانند دیگر شغل ها، حسابداری دارای دارای قانون و قواعد خاص خودش در برخورد با این تحولات است که به این قواعد استاندارد های حسابداری گفته می شود. معمولا سوالی در این راستا مطرح می شود که چرا باید استاندارد های حسابداری را یاد بگیریم؟ ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا اصطلاحات مربوط به حسابداری را توضیح دهیم و به بررسی اصول و رویه های حسابداری بپردازیم. و دلیل سادگیری استاندارد های حسابداری را توضیح دهیم. همچنین تمام سوالات مبهمی که در مورد استانداری های حسابداری وجود دارد را پاسخ دهیم. شرکت حساب بین شرکت تخصصی در زمینه امور حسابداری است که آموزش تخصصی حسابداری را برای همه ی افراد دارد و به طور تخصصی آموزش های لازمه را به علاقمندان ارائه می دهد.

4/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: