صفر تا صد قوانین مالیات حق مسکن

صفر تا صد قوانین مالیات حق مسکن

قوانین مالیات حق مسکن و خوار و بار اغلب به یک شکل اجرا می شوند. در این رابطه مواردی مانند بخشنامه معافیت حق مسکن از مالیات، رای دیوان در خصوص معافیت حق مسکن از مالیات و مالیات حق مسکن ممکن است مطرح گردند. اینکه آیا حق مسکن نیز مشمول مالیات است یا نه، سوالی است که کارمندان می پرسند و ما قصد داریم در این خصوص توضیحاتی را ذکر کنیم.

افرادی که شاغل هستند در فیش حقوقی خود یک مورد با نام حق مسکن و خوار و بار مشاهده می کنند. همانطور که می دانید بر طبق قوانین مالیاتی افرادی که دارای درآمد هستند باید مالیات پرداخت کنند. فرقی ندارد فرد شاغل باشد یا خود کسب و کار داشته باشد. میزان مالیات دریافتی از کارگران و کارمندان در هر سال متفاوت است و بر اساس تورم و میزان حقوق هر سال تعیین می شود.

کسانی که در حوزه حسابداری فعالیت می کنند با گزینه حق مسکن و خوار و بار در فیش حقوقی آشنا هستند. حسابداران باید از طریق نرم افزار های حسابداری مانند نرم افزار سپیدار، مقادیر مربوط به این گزینه ها را درج کنند.قبل از اینکه در خصوص قوانین مالیات حق مسکن صحبت کنیم باید در مورد آن اطلاعاتی داشته باشیم. به همین دلیل در ادامه در خصوص حق مسکن در فیش حقوقی مطالبی را ذکر خواهیم کرد.

حق مسکن در فیش حقوقی چیست؟

همانطور که گفته شد در فیش حقوقی کارگران می توان یک گزینه به نام حق مسکن را مشاهده کرد. حق مسکن در واقع به منظور رفاه بیشتر کارگری که مشمول قانون کار است، پرداخت می شود؛ بنابراین جهت تامین هزینه های رفاهی کارگران این مبلغ به آنها تعلق می گیرد.

شورای عالی کار مبلغ حق مسکن را در ابتدای سال تعیین می کند و این مبلغ به حساب آنها واریز می شود. ما در این مطلب قصد داریم در خصوص قوانین مالیات مسکن صحبت کنیم؛ اما قبل از آن باید بدانیم کدام مزایا در فیش حقوقی کارگران یا کارمندان مشمول پرداخت مالیات هستند.

حق مسکن در فیش حقوقی چیست؟

حق مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟

تمامی کارمندان و کارگرانی که تحت قانون کار مشغول به فعالیت هستند و بیمه برای آنها پرداخت می شود، می توانند از حق مسکن استفاده کنند. در واقع باید در فیش حقوقی این مورد درج شده باشد. قوانین مالیات حق مسکن را باید به صورت دقیق تری مورد بررسی قرار دهیم؛ چراکه هر چیزی که در فیش حقوقی درج می شود، لزوما مشمول مالیات نیست. اداره ها، موسسات خصوصی، دولتی و … باید این هزینه مسکن را به کارکنان خود پرداخت کنند.

همانطور که ذکر شد این کار برای تامین راه کارکنان در نظر گرفته شده است و یک حق قانونی برای این افراد مطابق با قانون کار است. به همین دلیل کسانی که برای آنها بیمه رد می شود، باید این حق را دریافت کنند.

موارد حقوق و دستمزد مشمول مالیات

همانطور که می دانید کارگران نیز مانند سایر اقشار جامعه که دارای حقوق و درآمد هستند باید مالیات پرداخت کنند. همه افرادی که دارای درآمد و حقوق هستند و بیمه تامین اجتماعی دارند باید مالیات بدهند. در واقع بخشی از حقوق و دستمزد آن ها باید به مالیات اختصاص پیدا کند.

بر اساس قانون تمامی مزایای شغلی که از طریق حقوق برای کارگر پرداخت می شوند، مشمول مالیات هستند. در این راستا حقوق ثابت، حق مدیریت، تعطیل کاری، اضافه کاری و … همگی مشمول پرداخت مالیات می باشند. این موارد با نام مزایای شغلی شناخته می شوند که باید از آنها مالیات کسر شود. این کار مطابق ماده قانون است و کسر آن هم عملی قانونی محسوب می شود.

قوانین مالیات حق مسکن چه هستند؟

بر اساس ماده 83 قانون مالیات های مستقیم اگر هزینه ای در دسته مزایای شغلی نباشد و فارغ از شغل کارمند به وی پرداخت گردد مشمول مالیات نیست! در نتیجه به آن معافیت مالیاتی تعلق خواهد گرفت. با این حال هر ساله مشکلات و اختلافاتی روی مسئله مالیات حق مسکن و خوار و بار وجود دارد. این روند علاوه بر تاییدش طبق ماده قانونی، از طریق رای دیوان عدالت اداری و بخشنامه امور مالیاتی نیز بیان شده است.

بدین منظور مدیر کل دفتر فنی و مدیریت ریسک سازمان امور مالیاتی نیز بر این موضوع تاکید کرده است که هزینه مسکن که با عنوان حق مسکن در فیش درج می شود، مشمول قوانین مالیاتی نیست. موارد دیگری مانند هزینه ایاب ذهاب، هزینه ورزش و … نیز مانند حق مسکن معاف از مالیات هستند.

قوانین مالیات حق مسکن چه هستند؟

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص قوانین مالیات حق مسکن و خوار و بار توضیحاتی را ذکر کردیم. همانطور که گفته شد حق مسکن و خوار و بار به عنوان مزایای در نظر گرفته نشده اند و به همین دلیل به آن مالیات تعلق نخواهد گرفت. مواردی که در آن کارگر یا کارمند مشمول پرداخت مالیات است بر اساس قانون کاملا مشخص است. به همین دلیل در خصوص حق مسکن هیچ مورد در قانون مبنی بر دریافت مالیات وجود ندارد.

4/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰