چگونه حسابداری را شروع کنیم؟

چگونه حسابداری را شروع کنیم؟

حسابداری یک رشته محبوب با درآمد بالا است، اما برای رسیدن به چنین موفقیتی باید در این رشته متخصص شد. حال شاید برای شما سوال پیش آید که چگونه حسابداری را شروع کنیم و به تخصص لازم برسیم که در پاسخ باید گفت برای یادگیری این رشته نیازی نیست لزوما در دانشگاه تحصیل کنید، بلکه می‌توانید با تهیه یا شرکت در دوره‌های حسابداری مهارت لازم برای فعالیت در این رشته را به دست آورید.

حسابدار کیست؟

پیش از آنکه به سوال چگونه حسابداری را شروع کنیم بپردازیم، باید بدانید که حسابدار کیست و چه وظایفی دارد؟ شخص حسابدار همان‌طورکه از نامش پیداست، وظیفه‌ی بررسی امور مالی و داده‌ها را دارد. حسابدار باید در ابتدا با نرم‌افزارهای حسابداری تمام امور مالی را ثبت و سپس گزارشی از آن‌ها تهیه کند. این گزارش در نهایت در اختیار مدیر شرکت قرار می‌گیرد تا تدابیر لازم صورت گیرد. البته حسابدار وظایف دیگری نیز دارد که شامل:

 1. محاسبه و پرداخت حقوق کارمندان در بازه‌ی زمانی مشخص
 2. بررسی و تهیه یک لیست از درآمد و پرداخت آن به کارکنان شرکت
 3. نگاهی دقیق به سود و زیان شرکت و ارائه راهکارهای کلیدی
 4. نگهداری از داده‌های قدیمی به بهترین شکل
 5. حل و رفع مغایرت‌ها و داشتن مهارت حل مسئله
 6. فن بیان خوب و قدرت تعامل بالا برای ارتباط با شرکت‌ها و سازمان‌ها
 7. توانایی کنترل زمان

حال برای آنکه متوجه شوید آدم مناسبی برای فعالیت در این رشته هستید یا خیر، مقاله «رشته حسابداری برای چه کسانی مناسب است؟» را مطالعه کنید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با درنظر گرفتن نکات ضروری بهترین تصمیم را برای شروع یادگیری این رشته بگیرید.

مسیرهای ممکن برای حسابدار شدن

در پاسخ به سوال چگونه حسابداری را شروع کنیم باید بگوییم که برای حسابدار شدن دو روش کلی وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید. این دو روش که می‌توان با آن‌ها حسابدار شد عبارتند از:

 • گذراندن دوره دانشگاهی

اولین روش برای حسابدار شدن، گذراندن دوره تحصیلی و دانشگاهی این رشته است. حداقل مدرکی که شما برای وارد به بازار کار این رشته نیاز دارید، مدرک لیسانس است. در این دوره تحصیلی شما با سرفصل‌های مختلفی نظیر حسابداری، حسابداری مالیاتی و حسابرسی آشنا می‌شوید. البته گاهی‌اوقات برخی از دانشگاه‌ها به تدریس مباحث دیگری نیز مانند مدیریت، امورمالی و بازاریابی نیز می‌پردازند. شما می‌توانید تحصیلات دانشگاهی خود در این رشته را افزایش دهید و به صورت پیشرفته با مباحث آشنا شوید. شما می‌توانید حین آموزش یا پس از اتمام آن در دوره‌های کارآموزی شرکت کنید تا به‌طورکامل با اصول حسابداری آشنا شوید.

 • شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری

دومین روشی که می‌توان در پاسخ به سوال چگونه حسابداری را شروع کنیم به آن اشاره کرد، شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری است. این روش برای افرادی که در رشته دیگری تحصیل کرده‌اند، اما به حسابداری علاقه دارند مناسب است. سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که بهترین شرکت حسابداری در تهران کجاست؟ امروزه موسسات و مجموعه‌های مختلفی مشغول به آموزش حسابداری هستند، اما مسلما تمام آن‌ها آموزش باکیفیتی در اختیار شما قرار نمی‌دهند. از همین رو شما باید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید تا بتوانید با اصول حسابداری به خوبی آشنا شوید و با اطلاعاتی که به دست می‌آورید مشغول به فعالیت شوید.

حساب بین یکی از شرکت‌های فعال در زمینه آموزش حسابداری است که می‌تواند صفر تا صد نکات اصولی را به شما آموزش دهد. شما برای آنکه بتوانید بدون تحصیلات دانشگاهی حسابدار شوید، باید اطلاعات کامل و ضروری از این حرفه را به دست آورید. برای مثال در وهله اول باید با مفاهیم مربوط به حسابداری آشنا شوید تا در ادامه بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. قدم بعدی که برای یادگیری حسابداری باید بردارید، تسلط پیدا کردن به بهترین نرم‌افزارهای حسابداری است. ما در دوره‌هایی که برای شما آماده کرده‌ایم تمام این نکات را آموزش می‌دهیم و شما پس از استفاده از آن‌ها به مهارت لازم در حسابداری می‌رسید.

 

چگونه حسابداری را شروع کنیم؟

مهارت‌های خود را افزایش دهید

اگر به پاسخ سوال چگونه حسابداری را شروع کنیم رسیدید، باید برخی از مهارت‌های لازم برای حسابدار شدن را در خود افزایش دهید؛ اما این مهارت‌ها چه چیزهایی هستند؟

 • مطالعه کتاب‌های حسابداری

حسابداری یک رشته با اصطلاحات بسیار متنوع است، بنابراین برای آنکه بتوانید یادگیری حسابداری را شروع کنید، توصیه می‌شود حتما با مطالعه کتاب‌های مربوط به حوزه حسابداری اطلاعات خود را افزایش دهید. البته ویدیوهای آموزشی متنوعی نیز برای یادگیری این اصطلاحات و موارد وجود دارد  که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

 • افزایش مهارت‌های رایانه‌ای

امروزه بیشتر کارها با استفاده از اینترنت و رایانه انجام می‌شود، بنابراین انتظار نداشته باشید که برای انجام محاسبات دفتر و خودکار دست بگیرید. شما باید بررسی و تحلیل تمام داده‌ها را با استفاده از رایانه و برنامه‌های آفیس انجام دهید؛ از همین رو توصیه می‌کنیم حتما آموزش کار کردن با این برنامه‌ها را یاد بگیرید تا بتوانید به سادگی امور را انجام دهید.

 • تسلط پیدا کردن به نرم‌افزارهای حسابداری

مورد دیگری که می‌تواند سرنوشت کاری شما را تعیین کند، کار با نرم‌افزارهای حسابداری است. به‌ احتمال زیاد در آگهی‌های شغلی مربوط به حسابداری بارها دیده‌اید که به نیرویی مسلط به یک نرم‌افزار نیاز دارند؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که کار با بهترین نرم‌افزارها را یاد بگیرید. نرم‌ افزار سپیدار و نرم افزار راهکاران دوتا از بهترین نرم‌افزارهای حسابداری هستند که اگر کار با آن‌ها را بلد باشید، می‌توانید موقعیت‌های شغلی بسیار و خوبی برای خود بسازید.

 • تمرکز روی یک شاخه حسابداری

پیش از آنکه فعالیت خود را شروع کنید با انواع حسابداری و زیر شاخه‌های آن آشنا شوید. حسابداری مالی، حسابداری مدیریت، حسابداری دولتی، حسابداری صنعتی، حسابداری مالیاتی و حسابرسی انواع مختلف این رشته هستند. برای آنکه فعالیت بهتری در این شغل داشته باشید، توصیه می‌کنیم روی یکی از شاخه‌ها تمرکز کنید و تمام نکات مربوط به آن را یاد بگیرید.

 • یادگیری قواعد و اصول حسابداری

حسابداری یک شغل با چالش‌های بسیار زیاد است، بنابراین داشتن اطلاعات و مفاهیم کلی نمی‌تواند چالش‌ها را حل کند. از همین رو برای موفق شدن حتما قواعد و اصول حسابداری را یاد بگیرید. با دانستن این قواعد شما می‌توانید موقعیت‌های پیچیده را به راحتی پشت سر بگذارید و مسائل را حل کنید.

 • شرکت در دوره‌های کارآموزی

پس از آنکه آموزش‌های لازم را دیدید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های کارآموزی نیز شرکت کنید. در این دوره‌ها شما می‌توانید از اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفته به صورت عملی استفاده کنید. بنابراین اگر مشکل یا نقصی در فعالیت شما وجود داشته باشد مشخص می‌شود و شما می‌توانید تحت‌نظر یک متخصص مشکلاتی که وجود دارد را رفع کنید.

 • به‌روز شدن با توجه به تغییرات قوانین

قوانین حسابداری از گذشته تا به امروز بارها تغییر کرده‌اند، بنابراین اگر قصد فعالیت در این زمینه را دارید، باید بتوانید که داده‌های خود را به موقع و با توجه به تغییراتی که رخ می‌دهد، به‌روزرسانی کنید. مسلما این کار در نحوه فعالیت شما و تهیه گزارش‌های مالی تاثیر دارد و برای کارفرماها موضوع حائز اهمیتی است.

کلام آخر

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله به سوال چگونه حسابداری را شروع کنیم پاسخ دادیم. در نتیجه اکنون شما می‌توانید با توجه به شرایط و هدفی که در سر دارید، یکی از روش‌های یادگیری حسابداری را انتخاب کنید. البته تنها یادگرفتن اهمیت ندارد، بلکه شما باید مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک حسابدار حرفه‌ای را نیز به دست آورید که در این مطلب به آن‌ها نیز اشاره شد. حساب بین یک مجموعه آموزشی است که صفر تا صد اطلاعات و نکات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با استفاده از آن‌ها وارد بازار کار شوید و به درآمد بالا برسید.

4.3/5 - (6 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: