تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی؛ راهکارها و چالش های آن

تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی؛ راهکارها و چالش های آن

بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی جدید شبکه ای است رمزنگاری شده و غیر متمرکز که تاریخچه تراکنش ها با دارایی های مختلف مانند بیت کوین را ذخیر می کند. این فناوری می تواند در حسابداری مالی نیز به کار رود اما در این خصوص باید در خصوص چالش های آن صحبت شود و راهکارهایی برای آن ارائه گردد. تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری می تواند به اندازه ای باشد که تغییرات زیادی در این زمینه ایجاد کند.

بلاکچین چیست؟

بلاک چین (Blockchain) یا زنجیره بلوکی تکنولوژی جدیدی به منظور ثبت و دخیره داده ها می باشد. به بلاکچین پایگاه داده نیز گفته می شود و منظور از داده می تواند اطلاعات مختلف مانند تراکنش های بانکی، اسناد مالکیت و امور مالی باشند. رمز ارزهایی مانند بین کوین، اتریوم و تتر از فناوری بلاکچین به صورت شبکه عمومی و غیر متمرکز بهره می برند. با توجه به ارتباط بلاکچین با امور مالی، از این فناوری در کنار هوش مصنوعی می توان در حسابداری نیز بهره برد. فناوری های مختلف مانند نرم افزار سپیدار موجب بالا رفتن سرعت عملیات مالی شده اند.

حسابداری با فناوری بلاکچین

تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی می تواند مانند هوش مصنوعی در حسابداری باشد. با توجه به اینکه بلاکچین توانسته است در امور مالی نقش مهمی ایفا کند، می توان اصول حسابداری در این فناوری را مورد بررسی قرار داد. مواردی مانتد شفافیت امور مالی، ضمانت و حفظ حریم خصوصی از این دست موارد هستند.

طبیعت بلاکچین به گونه ای است که برای همه قابل دسترسی می باشد. در نتیجه در صورت استفاده از آن در حسابداری نیز باید همه چیز به صورت عمومی قابل دسترس باشد. با این کار اعتماد عمومی حفظ می شود و می توان نسبت به انتقال اطلاعات مالی به صورت قابل اعتماد و صحیح اقدام کرد.

حسابداری با فناوری بلاکچین

کاربرد بلاکچین در حسابداری مالی

تکنولوژی های جدید در جهت بهبود سیستم های قدیمی کاربرد دارند. به عنوان مثال با استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری، سرعت انجام عملیات مالی بیشتر می شود. در نتیجه شرکت ها نیاز کمتری به منابع انسانی برای پیشبرد اهداف خود خواهند داشت.

تاثیر تکنولوژی بلاکچین در حسابداری مالی نیز مانند هوش مصنوعی می باشد. از بلاکچین می توان برای حسابداری ضد تقلب، استفاده از ارز دیجیتال، تحلیل داده های مالی، گزارشگری مالی، شفافیت و تضمین در گزارشگری مالی، امنیت داده های مالی، افزایش کارآفرینی، دسترسی به منابع مالی، تامین زنجیره تامین و پایداری در آن، تامین مالی شرکت ها و پرداخت های بین المللی و بهبود حسابداری مالی بهره برد.

1. امکان حسابداری بدون تقلب با بلاچین

فناوری بزرگ بلاکچین می تواند موجب شود که با تقلب و جعل مقابله شود. این سیستم به صورت رمز نگاری شده می تواند با استفاده از امضای دیجیتال، اطلاعات مالی را ذخیره کند. در نتیجه این روند موجب بهبود درستی عملیات در حسابداری مالیاتی و مالی و قابل اعتماد تر شدن اطلاعات مالی شود.

2. استفاده از ارز دیجیتال و تاثیر آن روی حسابداری با بلاکچین

همانطور که در بحث تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی ذکر شد، در بستر این فضا ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم معامله می شوند. مسلما استفاده از این رمز ارزها می تواند در حسابداری مالی بسیار تاثیرگذار باشد. بلاک چین می تواند در حوزه حسابداری مالی موجب ایجاد شفافیت و کاهش هزینه ها در خصوص معاملات مرتبط به ارز دیجیتال شود.

استفاده از ارز دیجیتال و تاثیر آن روی حسابداری با بلاکچین

3. امکان تحلیل داده های مالی حسابداری از طریق بلاکچین

با توجه به اینکه بلاکچین یک فناوری بسیار قدرتمند در زمینه دخیره و انتقال داده مالی است، می تواند در بررسی و تحلیل داده های حسابداری مالی نیز موثر باشد. تسهیل فرآیند هایی مانند تحلیل داده، ارائه گزارش های دقیق در این خصوص از اصلی ترین تاثیرات تکنولوژی بلاکچین در حسابداری می باشد.

4. کاربرد بلاکچین در گزارشگری حسابداری مالی

در خصوص استفاده از بلاکچین در گزارشگری حسابداری مالی باید به مواردی مانند امکان ارائه اطلاعات مالی به صورت بلاکچین و قابلیت دسترسی امن به آن ها اشاره کرد. همچنین این فناوری می تواند در تامین کیفیت و قابل اعتماد کردن اطلاعات مالی نقش مهمی ایفا کند. می توان گفت که بلاکچین در گزارشگری حسابداری مالی به دو صورت عمل می کند:

  • تضمین شفافیت گزارشگری حسابداری مالی: شفافیت و امکان دسترسی به اطلاعات به صورت درست، در گزارشگری مالی بسیار اهمیت دارد. این ویژگی را می توان از طریق استفاده از بلاکچین در حسابداری مالی پیاده سازی کرد! از طریق بلاکچین امکان گزارشگری مالی به صورت شفاف فراهم می شود. در نتیجه امکان تقلب نیز در این خصوص کاهش پیدا خواهد کرد. می توان گفت که تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی در این بخش کاملا کاربردی است.
  • امنیت داده های مالی با استفاده از بلاکچین: مسلما امنیت داده ها در گزارشگری حسابداری مالی بسیار اهمیت دارد. بلاکچین با استفاده از الگوریتم های پیشرفته و رمزنگاری شده ساختار غیرذ قابل تغییری دارد. این نوع ساختار می تواند امنیت داده های مالی در سیستم های حسابداری را افزایش دهد. در نتیجه از دسترسی غیر مجاز به داده ها جلوگیری شود.

5. کارآفرینی با امکان دسترسی به منابع مالی از طریق بلاکچین

جالب است بدانید که یکی از انواع تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی، امکان کارآفرینی در شرکت های نوپا می باشد. در حوزه منابع مالی این شرکت ها می توانند از طریق بلاکچین نسبت به کارآفرینی اقدام کنند. مواردی مانند توکن و قراردادهای هوشمند همگی براساس بلاکچین کاربرد دارند. استارتاپ ها و پروژه های کوچک می توانند از این فناوری در حسابداری مالی خود استفاده کنند.

6. زنجیره تامین از طریق بلاکچین

با استفاده از بلاکچین در حسابداری می تواند در زنجیره تامین تاثیرگذاری بیشتری داشت. با این کار اثربخشی و شفافیت در تراکنش های مالی که با زنجیره تامین در ارتباط هستند نیز بیشتر می شود. بهتر است در این خصوص با مسائل قانونی و راهکارهای استفاده از بلاکچین در حسابداری مالی زنجیره تامین آشنا باشیم.

کلام آخر

می توان گفت پیشرفت تکنولوژی می تواند تاثیرات مثبتی روی رشته های شغلی مختلف مانند حسابداری مالی داشته‌ باشد. در این میان هوش مصنوعی و فناوری هایی مانند بلاچین تاثیرات بسیار کاربردی در این رابطه می توانند بگذارند. تاثیر تکنولوژی بلاکچین بر حسابداری مالی به قدری است که از آن می توان برای تامین امنیت داده ها، زنجیره تامین، کارآفرینی و شفافیت بیشتر در امور مالی استفاده کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰