مالیات کارت خوان چیست؟

مالیات کارت خوان چیست؟

مالیات کارت خوان چیست؟ این سوالی است که ممکن است برای همه ی صاحبان مشاغل به وجود آید زیرا امروزه برای هر کسب و کاری نیاز به استفاده از دستگاه کارتخوان می باشد و همه ی کسانی که از دستگاه کارتخوان استفاده می کنند موظف به پرداخت مالیات هستند. سوالاتی که ممکن است در مورد پرداخت مالیات وجود داشته باشد این است که نحوه ی پرداخت مالیات کارت خوان چیست و به چه صورت می باشد؟ دارندگان دستگاه کارتخوان باید پرداخت به موقع مالیات کارت خوان خود را داشته باشند تا جریمه نشوند. اولین کار برای پرداخت مالیات کارت خوان، ثبت نام در سامانه مالیاتی و تکمیل فرم ثبت نام می باشد که به طور کامل به آن پرداخته ایم.

شرکت حساب بین، خدماتی را در زمینه ی  خدمات مشاوره مالی و مالیاتی را ارائه می دهد و با توجه به نیاز های کارفرمایان و تجربه های چندین ساله، پکیج هایی را هم آماده کرده است.

مالیات کارت خوان چیست؟

همیشه سوالاتی در مورد مالیات وجود داشته است و بین صاحبان کسب و کار معمولا این سوال مطرح می شود که چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟

بنابراین قوانین جدید مالیاتی در کشور وضع شده است که به آن می پردازیم. قوانین جدید مالیاتی کشور در آپدیت 1402 تغییراتی را در راستای پرداخت مالیات کارت خوان در نظر گرفته است. همه کسانی که از دستگاه کارتخوان استفاده می کنند و دارندگان دستگاه کارتخوان هستند، نیاز به ثبت نام در سامانه مالیاتی دارند. هر کدام از دستگاه های کارتخوان دارای یک کد یکتا هستند و بعد از ثبت نام در سیستم، همه تراکنش ها از طریق بانک مرکزی پیگیری خواهد شد.

روش محاسبه مالیات کارت خوان هم خیلی مهم است. در واقع هرچه تراکنش های دستگاه کارتخوان بیشتر باشد، نشان دهنده ی میزان فعالیت شغلی صنف مورد نظر است و تمامی بررسی های تراکنش های مربوط به دستگاه کارتخوان توسط بانک مرکزی صورت می گیرد و به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می شود. سازمان امور مالیاتی بر اساس این اطلاعات، مالیات مورد نظر را از دستگاه دریافت می کند.

دو شرایط مختلف برای محاسبه میزان مالیات کارت خوان در 1402 وجود دارد.

شرط اول مربوط به صاحبان مشاغلی است که دارای دستگاه کارتخوان هستند که باید در سامانه مالیاتی ثبت نام کنند. میزان مالیات این گروه، مثل سایر مالیات مشاغل مورد محاسبه قرار می گیرد. یعنی در یک محاسبه ساده تر مشخص شده است که بین 0 الی 25 درصد از درآمد سالانه، باید برای مالیات در نظر گرفته شود. این افراد یک سری اطلاعات از دستگاه کارتخوان را ارائه می دهند که توسط سازمان مربوطه از نظر صحت سنجیده می شود. در واقع  به زبانی ساده تر، این افراد مالیات شغلی که دارند را پرداخت می کنند و مالیات دستگاه کارتخوان برای آن ها صفر در نظر گرفته می شود. یعنی مالیات جداگانه ای برای دستگاه کارتخوان پرداخت نمی کنند. البته تبصره هایی هم در این راستا وجود دارد که اگر ثابت شود که تراکنش های دستگاه کارتخوان با اختلاف گزارشات مالیاتی همراه بوده است، احتمال جریمه برای این افراد وجود دارد.

شرط دوم مربوط به کسانی است که دارای دستگاه کارتخوان هستند اما هنوز ثبت نامی در سامانه مالیاتی انجام نداده اند. میزان مالیات این گروه بدین صورت است که باید مالیات شغل و دستگاه کارتخوان به شکل جداگانه پرداخت شود و هرگونه عدم توجه به قوانین مالیاتی کشور، جریمه در نظر گرفته می شود.مالیات کارتخوان چیست؟

پیش نیازهای ثبت نام دستگاه کارتخوان در سامانه مالیاتی

برای پیش نیاز های ثبت نام دستگاه کارتخوان در سامانه مالیاتی،  در ابتدا نیاز است وارد آدرس اینترنتی سامانه مالیاتی شوید. آدرس اینترنتی با یک سرچ ساده در گوگل قابل انجام است، اما می توان به صورت مستقیم عبارت tax.gov.ir را روی مرورگر تایپ کرد و تا به سایت دسترسی داشت. رایانه و لپ تاپ انتخاب بهتری نسبت به موبایل برای ثبت نام دستگاه کارتخوان محسوب م شود و جلوی مشکلات احتمالی که ممکن است وجود داشته باشد را می گیرد.

با ورود به سایت سامانه مالیاتی، در بخش راست منویی نمایش داده می شود که با اسکرول به سمت پایین تر، منو به طور دقیق و واضح مشخص می شود. البته گزینه های مختلفی در سامانه مالیاتی وجود دارد و هر کدوم از آن ها خدمات مربوط به خوشان را به کاربر ارائه می دهند.

بنابراین برای انجام ثبت نام نیاز است به سراغ گزینه “پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک” ورود پیدا کرده و روی این بخش کلیک نمایید تا وارد صفحه مربوطه شوید. در صفحه پیش ثبت نام توضیحات کاملی در خصوص روش ثبت نام الکترونیکی وجود دارد که راهنمای خوبی خواهد بود و به شما کمک زیادی می کند. در نهایت روی گزینه “ورود به ثبت نام” کلیک کنید. بعد از کلیک وارد صفحه جدیدی شده و اطلاعات جدیدی از کاربر خواسته می شود که لازم است این اطلاعات را وارد نمایند. نیاز است که کد امنیتی مورد نظر را در این بخش در جایگاه خودش قرار دهید.

همچنین گزینه ای با عنوان نوع مودی مالیاتی وجود دارد که باید از بین گزینه های موجود، نوع مودی مورد نظر یعنی حقیقی، حقوق و یا تبعه قانونی را انتخاب نمایید. البته گزینه تشکل قانونی هم وجود دارد که مربوط به برخی از صنف ها می شود. انتخاب گزینه درست بستگی به صاحب امتیاز دستگاه کارتخوان دارد.

مرحله اول ثبت نام دستگاه کارتخوان

بر اساس نوع مودی باید شماره ملی، شناسه ملی و همینطور کد فراگیر اتباع خارجی در کادر مورد نظر وارد شود و در نهایت هم گزینه “ورود به ثبت نام ” که در قسمت پایین سایت قرار دارد، پروسه ثبت نام شما را کامل می نماید.

زمانی که به صفحه مورد نظر ورود پیدا کردید، چند گزینه مختلف برای شما نمایش داده می شود که می توان روی گزینه پیش ثبت نام جدید کلیک نمایید. با این کلیک وارد مراحل بعدی ثبت نام می شوید. بخش پیش ثبت نام از مراحل مهم سامانه مالیاتی محسوب می شود.

همچنین در بخش راست صفحه باید نوع ثبت نام مشخص شود. منظور از نوع ثبت نام، انفرادی و یا مشارکتی  می باشد.  در ثبت نام انفرادی یعنی شریکی وجود ندارد و در ثبت نام مشارکتی، حداقل یک شرکت در نظر گرفته می شود.

سپس در ادامه، گزینه مناسب صنف خود را انتخاب نمایید.  نیاز است که کد پستی اقامتگاه قانونی به شکل درستی وارد شود.  همچنین شماره تلفن همراه هم باید در کادر مربوطه وارد شده و کد امنیتی هم در موقعیت مشخص خودش قرار گیرد. گزینه نهایی مربوط به پیش ثبت نام جدید است که باید کلیک شود.

بخش اصلی ثبت نام دستگاه کارتخوان در سامانه مالیاتی

با طی کردن مراحل قبل، وارد مرحله ثبت نام شده و در هر مرحله یک سری اطلاعات از کاربر درخواست می شود که این اطلاعات باید با دقت وارد شود. اگه همه مراحل ثبت نام به درستی طی انجام شود،  یک نام کاربری و رمز عبور در اختیار کاربر قرار می گیرد و بر روی شماره موبایل او ارسال خواهد شد. در صورتی که پیامک مربوطه روی تلفن همراه شما دیده شد، یعنی ثبت نام موفقیت آمیز بوده و مشکلی نخواهد داشت. در نهایت با نام کاربری و رمز عبور، می توان وارد پنل مخصوص به خود شوید.

با طی کردن همین مراحل، نیاز به پرداخت هزینه اضافی برای مالیات کارت خوان را نخواهید داشت و جریمه یا مالیات اضافه به شکل اختصاصی برای دستگاه شما، لحاظ نخواهد شد.

منظور از کد مالیاتی کارتخوان چیست؟

قوانین جدیدی در سیستم مالیاتی ثبت شده که به بهبود وضعیت مالیاتی کشور و کسب و کارهای مختلف کمک می کند. یکی از مثال های ساده ای که برای کد مالیاتی در نظر گرفته شده این است که، فروشگاه ها و کسب و کارهای آنلاین، زمانی مجوز داشتنه درگاه اینترنتی پرداخت را دارند که کد مالیاتی دریافت نمایند. کد مالیاتی یک کد 10 رقمی است، به طوری که بعد از انجام ثبت نام در سامانه مالیاتی در اختیار شما قرار می گیرد. کد مالیاتی کارتخوان هم دقیقا به همین صورت است و شرایط آن به همین شکل است.

منظور از کارتخوان بدون مالیات چیست؟

شرکت هایی که ادعا دارند می توانند دستگاه کارتخوان بدون مالیات ارائه دهند، ادعای بی اساس دارند. زیرا برای دریافت دستگاه کارتخوان نیاز است تا شماره ملی و شماره تلفن را وارد نمایید. وقتی شماره همراه ثبت می شود، سازمان امور مالیاتی پیامک مالیاتی مورد نظر را به شما ارسال می کند.

همچنین زمانی که شما دستگاه کارتخوان را از شرکت خریداری نمایید، کد ملی شما به همراه شماره همراه شخص دیگر یعنی غیر از شما اعلام می شود. این روند باعث می شود، پیامکی برای شما ارسال نشود و از طرفی با تصور اینکه کارتخوان بدون مالیات خریداری کرده اید، احتمالاً اقدام به ثبت نام در سامانه مالیاتی نخواهید کرد و در نهایت هزینه های زیادی برای شما در نظر گرفته نشود. در این شرایط حساب مالیاتی با شماره ملی و شماره کارتخوان و شغل مورد نظر در سازمان امور مالیاتی وجود دارد که شما هیچ اطلاعی از آن ندارید. بنابراین نباید فریب شرکت های تبلیغاتی که فروش دستگاه کارتخوان بدون مالیات را دارند، تبلیغ کرد.

قوانین مالیات کارت خوان چه برای دستگاه های کارتخوان ثابت و چه مدل های دیگر یکسان است و همچنین دستگاه های سیار هم نیاز به کد مالیاتی دارند.

مالیات کارتخوان چیست؟

هدف اصلی از ثبت نام در سامانه مالیاتی

هدف اصلی ثبت نام در سامانه مالیاتی این است که دولت از میزان درآمد و تراکنش های شما اطلاعات کافی داشته باشد. این رویکرد باعث می شود، بررسی بهتری بر روی کسب و کارهای ویژه صورت گیرد و مشخص شود که جرایم سنگین مالیاتی به چه شکلی دنبال می شود. پرونده های مالیاتی به طور کلی از سوی دولت مورد بررسی قرار می گیرند.

کلام آخر

مالیاتی تحت عنوان مالیات دستگاه کارت خوان، در سیستم مالیاتی کشور ما وجود ندارد. در واقع نحوه ی محاسبه برای مالیات دستگاه کارتخوان و میزان آن، همانند نحوه محاسبات مالیات تمامی مشاغل است.

بنابراین جهت ایجاد یک پرونده مالیاتی و همچنین دریافت کد پرونده مالیاتی برای دستگاه های کارت خوان از نوع سیار و غیر سیار، باید اقدام به ثبت نام در سایت tax.gov.ir نمایند. در این مقاله به طور کامل در مورد مالیات کارت خوان صحبت کرده ایم و به طور کامل به مراحل ثبت نام دستگاه کارت خوان هم پرداخته ایم تا با مشکلات احتمالی در این زمینه ها مواجه نشوید.

تمامی افرادی که کسب و کاری دارند و از دستگاه های کارت خوان استفاده می نمایند، مشمول پرداخت مالیات هستند و در صورت عدم پرداخت، مشمول جریمه خواهند شد. بنابراین تمامی دارندگان دستگاه کارتخوان، موظف به ثبت نام در سامانه می باشند.

4.3/5 - (3 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰