مالیات طلا چیست؟ و نحوه محاسبه مالیات طلا

مالیات طلا چیست؟ و نحوه محاسبه مالیات طلا

مالیات طلا یکی از انواع مالیات غیر مستقیم است که در دسته بندی مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرد. طلا نیز مانند کالاهای دیگر شامل این نوع مالیات می شود. در این رابطه مواردی مانند نحوه محاسبه اجرت و مالیات طلا، آیا فروش طلا مالیات دارد، مالیات طلا ۲۵ درصد، مالیات طلای دست دوم، مالیات طلا برای خریدار و مالیات طلا از چه تاریخی حذف شد مطرح می شوند.

مالیات هنگام خرید طلا باید توسط خریدار به فروشنده پرداخت شود. این مالیات در انتها باید توسط فروشنده طلا به سازمان امور مالیاتی پرداخت شود. در حال حاضر بیشتر خریداران طلا این دغدغه را دارند که مالیات طلا چه میزان است؟ و اینکه با توجه به ایجاد تغییرات در قانون مالیاتی نسبت به طلا، آیا مالیات آن حذف شده است یا نه! قانون مالیات های مستقیم در مقاله ای جداگانه شرح داده شده است.

طلا در دیدگاه عموم یک روش مطمئن برای سرمایه گذاری و جلوگیری از کم شدن ارزش پول است. به همین دلیل در تمامی خانواده های ایرانی شاهد این موضوع هستیم که پول به صورت طلا پس انداز می شود؛ بنابراین مالیاتی که برای طلا در نظر گرفته می شود می تواند دارایی این افراد را تحت شعاع قرار دهد. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص مالیات طلا و روش محاسبه آن مطالبی را ذکر کنیم.

مالیات طلا چیست؟

همانطور که می دانید هنگامی که قصد دارید طلای تزیینی خریداری کنید، باید هزینه هایی مانند اجرت، سود فروشنده و مالیات را پرداخت کنید؛ پس عملا خرید طلای تزیینی سودی ندارد و برای پس اندازه باید از طلا به شکل سکه، شمش و … خریداری شود. باید گفت که این سه عامل می توانند موجب شوند که قیمت هر گرم طلا به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. افراد مشمول مالیات بر ارزش افزوده باید این مالیات را پرداخت کنند.

با توجه به مطالب بالا مالیات طلا هزینه ای است که برای خرید و فروش طلا از خریداران و شهروندان دریافت می شود. افراد حقیقی هنگامی که به عنوان مشتری به طلافروشی مراجعه می کنند در باید 9 درصد مالیات بر خرید طلا پرداخت کنند! این موضوع در قانون جدید به صورت شفاف ذکر شده است که مشتری باید علاوه بر پرداخت قیمت اصلی طلا، سود طلافروش و اجرت، مالیاتی برابر با 9 درصد از اجرت و سود را نیز به فروشنده طلا پرداخت نماید.

شاید برخی از افراد تصور کنند که طلا مالیات ندارد؛ در حالی که این کالا نیز مانند هر کالایی که شهروندان خریداری می کنند، شامل مالیات بر ارزش افزوده می شود. این مالیات که در دسته بندی مالیات های غیر مستقیم جای می گیرد، از کسانی دریافت می شود که مصرف کننده نهایی کالا و خدمات هستند.

با توجه به تعریف مالیات بر ارزش افزوده، در رونده تولید کالا و خدمات هزینه هایی صرف می شود که باید در قالب مالیات از مصرف کننده دریافت شود و طلا نیز یک کالا به شمار می آید.با توجه به چرخه دریافت مالیات توسط دولت از مردم، مالیات بر ارزش افزوده طلا نیز باید توسط فروشنده به حساب سازمان امور مالیاتی واریز شود. مالیات طلا چیست؟

نحوه محاسبه اجرت و مالیات طلا به چه صورت است؟

حال که با تعریفی از مالیات طلا آشنا شدیم باید در خصوص محاسبه آن نیز مطالبی را بیان کنیم. بر طبق یک فرمول از پیش تعیین شده، مالیات طلا باید بر اساس قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده دریافت شود. با توجه به این فرمول به منظور محاسبه اجرت و مالیات در هنگام خرید طلا باید مراحل زیر دنبال شوند:

  • اضافه کردن اجرت ساخت طلا به ارزش اصلی آن
  • اضافه کردن 7 درصد سود فروشنده به قیمت این مبلغ
  • اضافه کردن 9 درصد اجرت ساخت و سود فروشنده با نام مالیات طلا به مبلغ

بر همین اساس خریدار باید به منظور پرداخت مالیات طلا، قیمت نهایی را به فروشنده پرداخت کند. فرمول محاسبه مالیات، اجرت و سود فروشنده باید توسط طلا فروشی اجرا شود و مالیات های اخذ شده به اداره مالیات پرداخت شود. نحوه محاسبه اجرت و مالیات طلا باید بر اساس همین فرمول باشد و جز این مورد تایید شده فرمول دیگری نباید به کار رود.

آیا فروش طلا مالیات دارد؟

تا این بخش در خصوص مالیات طلا در هنگام خرید صحبت کردیم؛ حال قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا فروش طلا مالیات دارد؟ باید گفت که مالیات طلا در هنگام خرید و فروش از خریدار و فروشنده اخذ توسط طلافروشی اخذ شود. طلافروشی باید این مالیات را بعد از انجام معامله به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کند. باید گفت که بر اساس قانون به اصل طلا مالیات تعلق نمی گیرد و تنها به اجرت و سود فروشنده مالیات طلا تعلق می گیرد.

آیا فروش طلا مالیات دارد؟

مالیات طلا ۲۵ درصد

هر ساله شایعاتی در خصوص دریافت مالیات از طلا به گوش می رسد که هیچ کدام منبع رسمی ندارند. بسیاری بر این عقیده هستند که بر اساس قانون جدید مالیات طلا ۲۵ درصد محاسبه می شود! این موضوع درحال حاضر توسط رئیس سازمان امور مالیاتی رد شده است و از اساس کذب می باشد. باید گفت که طلا تنها شامل مالیات بر ارزش افزوده است و مانند هر کالای مصرفی دیگر، مشمول مالیات موجه ای می شود که در قسمت های قبل نیز به درصد آن اشاره شد.

مالیات طلای دست دوم

همانطور که ذکر شد هدف بسیاری از افراد از خرید طلا، پس انداز است. در نتیجه بسیاری به دنبال خرید طلای دست دوم هستند تا اجرت، سود و مالیات کمتری پرداخت کنند. بر اساس قانون خرید و فروش طلای دست دوم غیر قانونی است؛ اما باز هم طلافروشانی هستند که طلای دست دوم با فاکتور را به فروش می رسانند.

در مالیات طلای دست دوم فروشنده می تواند تا 7 درصد کارمزد در ازای فروش طلا و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از خریدار دریافت کند. تفاوت طلای دست دوم با طلای نو در این است که اجرت ساخت نباید از خریدار دریافت شود. در نتیجه تا حدودی خرید طلای دست دوم برای خریدار به صرفه است؛ اما به دلیل عدم وجود رسیدگی قانونی به این نوع خرید و فروش طلا، نمی توان برای پس انداز به آن اطمینان کرد و امکان تقلب در آن بسیار زیاد است.

مالیات طلا برای خریدار

باید بگوییم گه مالیات طلا برای خریدار با توجه به مطالبی که ذکر شد تنها 9 درصد است و باقی هزینه های دریافتی از خریدار مربوط به اجرت ساخت و سود فروشنده هستند. در نتیجه مشتری باید علاوه بر پرداخت قیمت اصل طلا، سود فروشنده و اجرت و مالیات را نیز پرداخت کند. مالیات خرید طلا در این صورت نیز 9 درصد از اجرت و سود است که به فروشنده پرداخت می شود. با توجه به این مورد نمی توانیم رقم دقیقی برای میزان مالیات طلا ذکر کنیم.

به دلیل وجود مالیات بر خرید طلای تزیینی بسیاری از افراد تمایل دارند که برای پس انداز سکه های امامی و بهار آزادی را تهیه کنند. این سکه ها نیز دارای طرح قدیم و جدید هستند و باهم قیمت های متفاوتی دارند.

مالیات طلا از چه تاریخی حذف شد؟

شاید از این عبارت تعجب کنید که مالیات طلا حذف شد! باید گفت که منظور از این عبارت حذف مالیات اصل طلا است. در 13 دی ماه سال 1400 بر طبق قانون مالیات های غیر مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین تنها به سود و اجرت تعلق می گیرد و شامل اصل طلا نیست! از این رو این سوال همواره مطرح می شود که مالیات طلا از چه تاریخی حذف شد.

بر همین اساس ل از اینکه مالیات بر ارزش افزوده طلا حذف شود، مالیات بر قیمت نهایی طلا اعمال و از خریدار دریافت می شد. درواقع خریدار باید مالیات اجرت، سود و اصل طلا را پرداخت می کرد. حال بر اساس قانون جدید اصل طلا شامل مالیات نمی شود.

کلام آخر

مالیات طلا و نحوه محاسبه آن هر سال در قالب قانون جدیدی ارائه می شود. همانطور که ذکر شد طلا یکی از کالاهایی است که همواره برای پس انداز و جلوگیری از کاهش ارزش پول به دلیل تورم توسط مردم خریداری می شد. با وجود دریافت مالیات بر خرید طلا که از گذشته تا به امروز اعمال می شده است، شاید برخی از افراد دیگر به سمت این بازار مالی برای سرمایه گذاری نروند؛ اما باید گفت که بر اساس قانون جدید تنها 9 درصد مالیات از اجرت و سود فروشنده باید توسط خریدار پرداخت شود. در نتیجه اصل طلا از مالیات معاف است و نیازی به پرداخت آن توسط مشتری نیست. حال آنکه در گذشته از اصل طلا نیز مالیات دریافت می شد. در حسابداری جامع کار بحث مالیات و نحوه محاسبه آن بسیار اهمیت دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: