بازخرید مرخصی چیست؟

بازخرید مرخصی چیست؟

بازخرید مرخصی چیست؟ بخشنامه دیوان عدالت اداری در خصوص بازخرید مرخصی چه می باشد؟ فرمول محاسبه بازخرید مرخصی چیست؟ بازخرید مرخصی در قانون کار به چه صورت است؟ این سوالات ممکن است در مورد بازخرید مرخصی پرسیده شوند. از این رو ما قصد داریم در این مطلب به بررسی شرایط بازخرید مرخصی بپردازیم.

افراد شاغل دارای میزان مرخصی استحقاقی مشخصی در طی سال هستند. گاهی فرد از مرخصی استحقاقی اش در طول سال استفاده نمی کند. در این حالت مرخصی های استفاده نشده به عنوان مانده مرخصی در نظر گرفته می شوند. فرد شاغل می تواند در این صورت از بازخرید مرخصی استفاده کند. اغلب به دلیل حجم کاری بالا نمی توان از مرخصی ها در طول سال استفاده کرد. در این مطلب علاوه بر اینکه قصد داریم با تعریف بازخرید مرخصی آشنا شویم، می خواهیم در مورد نحوه محاسبه آن نیز صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

بازخرید مرخصی چیست؟

برای اینکه به طور دقیق بدانیم که بازخرید مرخصی چیست، باید در یک جمله آن را تعریف کنیم. بازخرید مرخصی (leave redemption) به محاسبه مجموع مرخصی های استحقاقی استفاده نشده در طول سال گفته می شود که با عنوان مانده مرخصی شناخته می شوند. کارمندان و کارگرانی که بر طبق قانون وزارت کار حقوق دریافت می کنند و بیمه هستند، در ماه 2.5 روز مرخصی استحقاقی دارند که در صورت عدم استفاده از آن، در انتهای سال به صورت مانده مرخصی تجمیع می شوند.

بازخرید مرخصی چیست؟

به منظور استفاده از مانده مرخصی و هدر نرفتن آن، در قانون یک راهکار به نام بازخرید مرخصی در نظر گرفته شده است. با توجه به این قانون کارفرما باید نسبت به پرداخت مبالغ مربوط به مرخصی به کارمند یا کارگر اقدام کند. در این راستا شرایطی مانند نوع و مدت قرارداد در نظر گرفته می شوند که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

مرخصی استحقاقی چیست؟

در راستای درک اینکه بازخرید مرخصی چیست، باید بدانیم که تعریف مرخصی استحقاقی چه می باشد. مرخصی استحقاقی (paid leave) بر اساس قانون وزارت کار به نوعی از مرخصی گفته می شود که در آن فرد شاغل مجاز است تا 2.5 روز در ماه به مرخصی برود. اگر بخواهیم این رقم را به صورت سالانه حساب کنیم، در سال معادل 26 روز می باشد. در صورتی کار سخت باشد مدت زمان مرخصی استحقاقی در ماه متفاوت است و در برخی مواقع تا 3 روز در ماه می باشد.

شرایط بازخرید مرخصی چه هستند؟

به منظور بازخرید مرخصی باید با شرایط آن نیز آشنا شویم. شاید تصور کنید که تنها در صورتی که شاغل باشید، امکان استفاده از بازخرید مرخصی را دارید؛ اما چنین نیست. در راستای اینکه بدانیم بازخرید مرخصی چیست باید به این نکته توجه کنیم که این نوع مرخصی دارای شرایط مخصوص به خود است که در ادامه به این شرایط خواهیم پرداخت.

بازخرید مرخصی برای قرارداد کاری یک ساله یا کمتر از یک سال

سابقه کاری یکی از شرایط بازخرید مرخصی در قانون کار است. اگر قرارداد کاری فردی یک ساله باشد؛ شخص می تواند در صورت عدم استفاده از مرخصی استحقاقی، در پایان سال مبلغ آن را از کارفرما طلب کند. به عنوان مثال در صورتی که یک کارگر تنها 7 رو از مرخصی خود در سال استفاده کرده باشد، 19 روز باقی مانده از او بازخرید می شود. اگر همین کارگر قصد داشته باشد که قرارداد خود را برای سال آینده نیز تمدید کند، باید این نکته را در نظر داشته باشد که امکان استفاده از مرخصی های باقی مانده در سال جدید نیست.

امکان انتقال مرخصی های استحقاقی به سال بعد وجود ندارد. به همین دلیل در صورت باقی ماندن مرخصی های استحقاقی در پایان سال این مرخصی ها از وی بازخرید می شوند. حال برای کسانی که سابقه کاریشان کمتر از یک سال است، شرایط متفاوتی در مورد باز خرید مرخصی وجود دارد. اگر قرارداد 6 ماهه باشد کارگر تنها 13 روز مرخصی استحقاقی دارد. به همین دلیل اگر از 7 روز مرخصی در طی سال استفاده کند، کارفرما باید 6 روز باقی مانده را از وی باز خرید کند.

بازخرید مرخصی در قرارداد کاری بیشتر از یک سال

در صورتی که فردی با قرارداد کاری بیش از یک سال استخدام شود این امکان را دارد که مرخصی استحقاقی باقی مانده اش را به سال بعد منتقل کند! این شرایط بر طبق ماده 66 قانون کار است و باید بر اساس آن اقدام شود. این شخص می تواند از سال اول 7 روز و از سال دوم 5 روز مرخصی ذخیره کند. اگر قرارداد شخص 3 ساله باشد و از مرخصی های استحقاقی وی 20 روز باقی مانده باشد، در سال آخر باید مرخصی های باقی مانده وی بر طبق فرمول زیر از طرف کارفرما بازخرید شوند.

(۷ روز مرخصی ذخیره از سال اول) + (۵ روز مرخصی ذخیره سال دوم) + (۲۰ روز مرخصی ذخیره سال سوم) = ۳۲ روز مرخصی استحقاقی

با توجه به نکاتی که در مورد اینکه بازخرید مرخصی چیست و چگونه محاسبه می شود، در ادامه به این مطلب خواهیم پرداخت که شرایط آن در دوره بازنشستگی به چه صورت است.

آیا امکان بازخرید مرخصی در بازنشستگی وجود دارد؟

بر طبق ماده 21 قانون کار به اتمام قرارداد کاری بازنشستگی گفته می شود. اینکه در این مقطع امکان استفاده از بازخرید مرخصی وجود دارد یا نه در این بخش برسی می شود. باید گفت که اگر فرد شاغل دارای قرارداد کاری یک سال یا کمتر باشد و بازنشسته شود، بر اساس فرمولی که در بالا نیز به آن اشاره شد، امکان بازخرید مرخصی وجود دارد. در صورتی که قرارداد کاری وی از یک سال بیشتر باشد و بازنشسته شود، باید تمامی مرخصی های ذخیره شده از سال های قبل به همراه مرخصی های همان سال جمع شوند و مبلغ به حساب وی واریز شود.

آیا امکان بازخرید مرخصی در بازنشستگی وجود دارد؟

با توجه به موارد ذکر شده امکان بازخرید مرخصی در زمان بازنشستگی بستگی به نوع قرارداد دارد. به همین دلیل باید با قوانین وزارت کار آشنا باشید تا بتوانید در این خصوص درک بهتری داشته باشید. اطلاع از فرمول محاسبه بازخرید مرخصی می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. البته با توجه به نوع قرارداد روش محاسبه نیز متفاوت است.

فرمول محاسبه بازخرید مرخصی چیست؟

در راستای اینکه بدانیم باز خرید مرخصی چیست، باید با فرمول های مربوط به محاسبه آن نیز آشنا شویم. ممکن است شما به عنوان کارگر یا کارمند از روش محاسبه و فرمول بازخرید مرخصی مطلع نباشید. به همین دلیل در این بخش به ذکر فرمول بازخرید مرخصی خواهیم پرداخت. ممکن است نظرات مختلفی در مورد بازخرید مرخصی وجود داشته باشد و به همین دلیل سه فرمول متفاوت در این جا ذکر می شوند.

  • فرمول اول بازخرید مرخصی: در روش اول باید دو عامل مزد روزانه و پایه سنوات با هم جمع شوند و در انتها در تعداد روزهای مرخصی ضرب گردند.
  • فرمول دوم بازخرید مرخصی: در روش دوم بر اساس تمامی دریافتی های فرد شاغل نسبت به محاسبه بازخرید مرخصی اقدام می شود. کل دریافتی در یک روز باید در تعداد روز مرخصی باقی مانده ضرب شود.
  • فرمول سوم بازخرید مرخصی: در این فرمول باید عواملی مانند مزد، مزایای شغلی، پایه سنوات و … با هم در نظر گرفته‌شوند. این عناوین باید با هم جمع شوند و ضرب در روزهای باقی مانده مرخصی شوند.

نحوه محاسبه 2.5 روز مرخصی

همانطور که می دانید کارگران و کارمندان بر اساس قانون کار در هر ماه 2.5 روز در کارهای عادی خود مرخصی طلب دارند. این عدد در ماه برابر با 192 ساعت می شود که 26 روز را شامل می شود. این مرخصی استحقاقی نام دارد و 4 جمعه نیز در هر ماه به آن اضافه می شود که برابر با 30 می گردد. بر اساس یک فرمول مشخص می توانیم نسبت به محاسبه 2.5 روز مرخصی اقدام کنیم.

بر طبق این فرمول باید تمامی دریافتی های فرد در نظر گرفته شوند. در این حالت کل دریافتی های یک روز کاری باید در تعداد روز مرخصی که باقی مانده اند، ضرب شوند. به عنوان مثال باید در این جا دریافتی یک روز در 2.5 روز مرخصی باقی مانده ضرب شود.

بخشنامه دیوان عدالت اداری در خصوص بازخرید مرخصی

بسیاری از افراد برای محاسبه مرخصی های باقی مانده خود یا همان بازخرید مرخصی به دنبال بخشنامه هایی هستند که ممکن است سالانه انتشار یابند. این قوانین معمولا بعد از گذشت مدتی، آپدیت و به روز می شوند. از این رو بسیاری تمایل دارند که بخشنامه دیوان عدالت اداری در خصوص بازخرید مرخصی را مشاهده کنند. این بخشنامه ها اغلب از طریق سایت های دولتی برای مشاهده عموم منتشر می شوند. سایت های خبری نیز گاهی آنها را منتشر می کنند یا در مورد این بخشنامه ها توضیح می دهند.

نحوه محاسبه ذخیره مرخصی کارکنان دولت

ما در این مقاله در مورد بازخرید مرخصی کارگران و کارمندان تامین اجتماعی و کارکنان دولت صحبت کردیم. می توان گفت که فرمول های مشابه ای برای محاسبه مانده مرخصی کارکنان در هر ارگانی وجود دارد. کلیت تعریف و محاسبه بازخرید مرخصی در تمامی بخش های خصوصی و دولتی تقریبا مشابه است. نحوه محاسبه ذخیره مرخصی کارکنان دولت نیز جز این دسته تقسیم بندی می شود.

بازخرید مرخصی در قانون کار

ما در این مقاله به شکل های مختلف در مورد بازخرید مرخصی صحبت کردیم. مرخصی هایی که کارگر یا کارمند در هر ارگانی از آنها استفاده نمی کند، در انتهای سال قابل بازخرید هستند. این مرخصی ها با نام مرخصی استحقاقی شناخته می شوند.

بازخرید مرخصی در قانون کار نیز دارای شرایط مختص به خود است که در این مطلب به آن اشاره شد. هر کارگر در ماه 2.5 روز مرخصی استحقاقی دارد که می تواند از آن استفاده کند. گاهی ممکن است در اثر شلوغی کار، امکان استفاده از آنها وجود نداشته باشد. در این حالت در انتهای سال امکان بازخرید آنها وجود دارد.

بازخرید مرخصی در سال جدید

قوانینی که برای بازخرید مرخصی در نظر گرفته شده اند اغلب چندین سال کارایی دارند. به این معنی که این قوانین تغییرات محسوسی در سال جدید ندارند. در صورتی که قانون تغییر کند معمولا یک بخشنامه منتشر می شود که بر اساس آن باید عمل شود. تا این لحظه قوانین مربوط به بازخرید مرخصی کارگران و کارمندان تغییراتی نداشته است. این تغییرات اغلب در قالب اصلاحیه، بخشنامه و … در دسترس عموم قرار می گیرند و کارفرماها باید بر اساس آن عمل کنند.

نرم افزار حسابداری برای محاسبه بازخرید مرخصی

بدین منظور بخش نامه ای در سال 1399 توسط دیوان عدالت اداری منتشر شد که فرمول دوم را برای محاسبه بازخرید مرخصی تایید کرد؛ بنابراین کارفرماها باید بر اساس فرمول دوم نسبت به محاسبه باز خرید مرخصی اقدام کنند. اینکه بازخرید مرخصی چیست و چگونه محاسبه می شود در این مقاله به صورت کامل شرح داده‌شد. مرخصی منفی نیز یکی از انواع مرخصی است که در مقاله ای جداگانه شرح داده شده است.

با مطالعه این موارد می توانید در این خصوص درک بهتری داشته باشید.به منظور محاسبه بازخرید مرخصی شرکت ها می توانند از انواع نرم افزار حسابداری مانند نرم افزار سپیدار استفاده کنند. در این حالت امکان روی دادن اشتباه و خطا در هنگام مصاحبه وجود ندارد.

کلام آخر

در این مطلب در مورد اینکه بازخرید مرخصی چیست و تحت چه شرایطی قابل پرداخت است، صحبت شد. دریافت مبلغ مرخصی های استحقاقی استفاده نشده در انتهای سال می تواند برای هر کارمند یا کارگری خوشایند باشد. به همین دلیل کارفرما باید در انتهای سال نسبت به محاسبه بازخرید مرخصی با فرمول صحیح اقدام کند.

به این مقاله امتیاز دهید post
دیدگاه‌ها ۰