جبران خدمات چیست؟ مدل های جبران خدمات کارکنان

جبران خدمات چیست؟ مدل های جبران خدمات کارکنان

جبران خدمات چیست سوالی است که در خصوص پرداخت ها، پاداش و مزایای کارکنان در یک شرکت پرسیده می شود. در این خصوص ممکن است مواردی از قبیل مدل های نظام جبران خدمات، دستورالعمل جبران خدمات، مقاله در مورد جبران خدمت کارکنان و نظام جبران خدمت مبتنی بر عملکرد مطرح می شوند. از این رو ما  قصد داریم در این مطلب در خصوص جبران خدمات کارکنان و مدل های آن مطالبی را ذکر کنیم.

در مدیریت منابع انسانی باید از اصلی ترین جنبه ها مانند مدیریت جبران خدمات کارکنان غافل نشد. این اصطلاح در برگیرنده انواع پرداخت ها به کارکنان می باشد. حقوق و دستمزد، پاداش و مزایا در فرایند جبران خدمات پرداخت می شوند و به منظور جلب رضایت کارکنان امری حیاتی به شمار می آیند.

امروزه حسابداران باید با مفاهیمی مانند جبران خدمات آشنا باشند تا بتوانند به بازار کار ورود کنند. در این راستا یادگیری و آموزش حسابداری به صورت اصولی می تواند به آنها کمک کند.

جبران خدمات در مدیریت منابع انسانی

برای اینکه بگوییم که جبران خدمات چیست، باید تعریف دقیقی از آن را ارائه دهیم. جبران خدمات اشاره به دسته ای از حقوق و مزایا در مدیریت منابع انسانی دارد که در یک سازمان به کارکنان داده می شود. می توان گفت که جبران خدمات یکی از اصلی ترین ابزارهای اصلی برای مدیران باشد! با استفاده از آن، از حداکثر پتانسیل کارکنان استفاده شود و در نتیجه اثرات مثبتی در نحوه عملکرد آن را می توان مشاهده کرد. این مورد با حق السعی دارای تعریف متفاوتی می باشد.

بیشتر شدن انگیزه های کارکنان و افزایش میزان سطح بهره وری آنها از مزایای جبران خدمات می باشد. همچنین این کار موجب می شود که آنها برای مدت بیشتری در سازمان خدمت کنند. باید به این نکته توجه شود که امروزه شرکت هایی وجود دارند که خدمات بسیار خوبی به کارکنان خود ارائه می دهند. این مورد می تواند تهدیدی برای سازمان هایی باشد که خدماتشان سطح پایین تری از این شرکت ها دارد. کارمندان همواره تمایل دارند در سازمان هایی مشغول به کار شوند که مواردی مانند جبران خدمات، حقوق، مزایا و پاداش بهتری را ارائه می کنند.

در حال حاضر با وجود اینترنت دسترسی به اطلاعات سازمان های مختلف راحت تر شده است و در نتیجه می توان در خصوص جبران خدمات شرکت های مختلف به راحتی اطلاعات کسب کرد. بر همین اساس سازمان ها امروزه به این موضوع اهمیت بیشتری می دهند و سعی می کنند با برنامه های مناسب، تصویر سازمان خود را بهبود ببخشند و کارمندان خود را حفظ کنند.

جبران خدمات در مدیریت منابع انسانی

مدل های نظام جبران خدمات

در ادامه بحث اینکه جبران خدمات چیست، باید به این موضوع اشاره شود که این نوع پاداش می تواند به صورت پولی و غیر پولی پرداخت شود. به همین دلیل انواع مدل های جبران خدمات شامل مستقیم و غیر مستقیم است که هر کدام تعریف مشخصی دارند. به همین دلیل ما در ادامه به مدل های نظام جبران خدمات خواهیم پرداخت.

جبران خدمت به صورت مستقیم

در راستای اینکه جبران خدمات چیست، باید به یکی از انواع آن یعنی جبران خدمات مستقیم بپردازیم. کارفرمایان می توانند از طریق این نوع مزایا اطمینان حاصل کنند که کارکنانی که در شرکت مشغول به کار هستند، مزایا و حقوق خود را بدون هیچ مشکلی دریافت خواهند کرد. حقوق کارکنان، مزایا مربوط به سلامت و … در این نوع جبران خدمات گنجانده شده است.

این نوع جبران خدمات می تواند از تهدید هایی مانند از دست دادن کارمندان خوب جلوگیری کند چراکه حقوق و مزایای مناسب و کافی به آنها پرداخت می شود. جبران خدمات مستقیم دارای اشکال مادی می باشد که عبارتند از:

  • امکان پرداخت پاداش به کارکنان جهت قدردانی
  • پرداخت میزانی از فروش به صورت درصدی به کارکنان
  • امکان تقسیم سود شرکت
  • پرداخت هایی مانند اضافه کاری و …

جبران خدمت به صورت مستقیم

جبران خدمات به صورت غیر مستقیم

به منظور ایجاد انگیزه به صورت غیر مستقیم در کارکنان یک شرکت، از جبران خدمات غیر مستقیم استفاده می شود. این نوع پاداش شکل مادی ندارد و به جای پرداخت نقدی از شیوه های دیگری برای آن استفاده می شود. همین موضوع موجب می شود که کارمندان احساس تعلق و وابستگی بیشتری به سازمان داشته باشند و بخواهند برای مدت طولانی در شرکت باقی بمانند. اشکال غیر مادی جبران خدمات شامل موارد زیر می باشند:

  • فراهم کردن تسهیلات سفر
  • امکان قدردانی از کارکنان به صورت عمومی
  • پرداختن به مبحث ارتقاء کارمند
  • امکان استفاده از خودروهای سازمانی برای کارمندان
  • امکان برگزاری دوره آموزشی برای کارمندان به صورت رایگان
  • اعطا خانه های سازمانی

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص اینکه جبران خدمات چیست، مطالبی را ذکر کردیم. باید گفت که پاداش، مزایا و … به عنوان جبران خدمات در سازمان ها شناخته می شوند. این موارد ممکن است در سازمان های مختلف متفاوت باشند. مدل های نظام جبران خدمات اغلب به صورت مستقیم و نقدی یا غیر مستقیم و غیر نقدی به کارکنان ارائه می شوند. در مدل های مستقیم و نقدی، پاداش هایی به کارکنان داده می شود. در مدل های غیر مستقیم و غیر نقدی، تسهیلاتی مانند سفر یا استفاده از خودروهای سازمانی برای کارمندان فراهم می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه‌ها ۰
خرید به قیمت سال قبل
روز:
ساعت:
دقیقه: